BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
METHOD:PUBLISH
CALSCALE:GREGORIAN
PRODID:-//WordPress - MECv7.17.1//EN
X-ORIGINAL-URL:https://www.wyprawaznaturaikultura.com.pl/
X-WR-CALNAME:Wyprawa z naturą i kulturą
X-WR-CALDESC:Portal turystyczny Powiatu Wołomińskiego
REFRESH-INTERVAL;VALUE=DURATION:PT1H
X-PUBLISHED-TTL:PT1H
X-MS-OLK-FORCEINSPECTOROPEN:TRUE
BEGIN:VEVENT
CLASS:PUBLIC
UID:MEC-e936cd0726594710711f6be2a3fc1ddf@wyprawaznaturaikultura.com.pl
DTSTART:20230401T130000Z
DTEND:20230401T160000Z
DTSTAMP:20230429T092200Z
CREATED:20230429
LAST-MODIFIED:20230429
PRIORITY:5
SEQUENCE:1
TRANSP:OPAQUE
SUMMARY:„Pewnego razu na Gliniankach…” wernisaż z okazji 44. urodzin Klubu Morsy Zielonka
DESCRIPTION:Pewnego razu na Gliniankach….\na dokładnie 04/11/1979r, trzech mężczyzn z Klubu Lechitów: Ryszard Ejsmund, Witold Figurski i Sławoj Puszkarski, wykąpało się w zimnej wodzie. Ponieważ Glinianki były zamarznięte, przerębel wyrąbali sobie… łopatą. W niedługim czasie dołączyło do nich małżeństwo: Ewa i Henryk Andruczyk. Ewa przez wiele lat była jedyną i przypuszczalnie pierwszą w województwie mazowieckim (wówczas województwie warszawskim) morsującą kobietą. Co raz, pojawiali się kolejni śmiałkowie, chcący spróbować morsowania, jak np. Waldemar Nowak. Cześć z nich „połykała bakcyla” i morsuje nadal, a cześć poprzestała na jednorazowej kąpieli.\nZapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy fotografii „Pewnego razu na Gliniankach…” z okazji 44. urodzin Klubu Morsy Zielonka. \n* wystawa poświęcona historii Morsów z zielonkowskich Glinianek organizowana w ramach projektu Blisko – Inicjatywy Lokalne 2023 \n👉1 kwietnia 2023 | godz. 15.00 | Kolejowa 11 | wstęp wolny \nProgram:\n15.00 – otwarcie wystawy z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Morsy Zielonka\n15.30 – projekcja filmu „Radość Istnienia”\n16.00 – zwiedzanie wystawy \n* wystawa dostępna w dniach wt-pt w godzinach 9.00-17.00 oraz podczas wydarzeń organizowanych na Kolejowej 11. \nPrzez wiele lat, Morsy z Zielonki – to była jedyna na Gliniankach, a przy tym nieduża grupa osób kąpiących się w zimnej wodzie, wywodząca się z Klubu Lechitów. To oni ustalili kolejność ćwiczeń w rozgrzewce – które przed każdą kąpielą, po dzień dzisiejszy, są wykonywane. To oni zainicjowali wydarzenia, które są powtarzane każdego roku, jak np. Noworoczna kąpiel o godz. 12:00, czy styczniowy wyjazd nad morze. Zupełnie inaczej morsowało się 1979r niż teraz… Często trzeba było robić przerębel, bo zimy były srogie i długie a Glinianki długo zamarznięte. Stroje kąpielowe nie obowiązywały. Nikt wtedy nie kąpał się w neoprenowych butach czy rękawiczkach, nie mierzył czasu przebywania w wodzie – jak to teraz bywa. Jak ktoś za długo się kąpał, to od razu był przywoływany do porządku przez resztę. Z czasem jednak sympatyków morsowania przybywało. Dla części z nich, te weekendowe spotkania były i są możliwością spotkania się z grupą znajomych, dla innych sposobem na odstresowanie. \nPodczas nich, często „rodziły się” pomysły np. na wspólne treningi biegowe i udziały w zawodach sportowych, wspólne wyjazdy czy organizację spotkań integracyjnych na rozpoczęcie i zakończenie sezonu morsowego, a nawet przedstawienia artystyczne angażujące społeczność morsową, jak np. Jasełka Bożonarodzeniowe.\nDzisiaj Morsy Zielonka, to grupa sympatyków zimnych kąpieli, licząca prawie 100 osób, które regularnie, w każdy dzień weekendu, o godz. 8:30, spotykają się na zielonkowskich Gliniankach. Najpierw jest rozgrzewka, następnie instruktaż dla tych, co przyszli pierwszy raz a potem już kąpiel i wesołe okrzyki morsów. Sezon morsowy rozpoczyna się zawsze w pierwszy weekend października i kończy w Lany Poniedziałek, gdzie praktycznie każdy z mężczyzn wyposażony jest w wiadro i woda leje się strugami a każda kobieta ucieka niczym panienka i wokół słychać radosne piski. Wszystkie osoby z grupy Morsy Zielonka cechuje jedna, bardzo ważna rzecz: każda z nich ma w sobie RADOŚĆ ISTNIENIA. \nMam nadzieję, że pierwsza wystawa poświęcona Morsom z Zielonki – wybrane przeze mnie zdjęcia, wywołają uśmiech na Państwa twarzy i dostrzegą Państwo tą RADOŚĆ ISTNIENIA.\nKatarzyna Czarnecka – inicjatorka projektu.\nNa wystawie wykorzystano zdjęcia z Archiwum Klubu Lechitów, oraz autorstwa: Waldemar\nNowak, Katarzyna i Barbara Nekresz, Barbara i Marek Świerszcz, Katarzyna Czarnecka.\n.\n.\n.\n.\n.\n.\nUWAGA!\nUdział w wydarzeniu łączy się z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku w relacjach zdjęciowych i filmowych z wydarzenia.\n—\nZadanie realizowane ze środków pochodzących z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 w ramach programu 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność\nhttps://www.facebook.com/events/919862059449226/\n
URL:https://www.wyprawaznaturaikultura.com.pl/events/pewnego-razu-na-gliniankach-wernisaz-z-okazji-44-urodzin-klubu-morsy-zielonka/
ORGANIZER;CN=Kolejowa 11:MAILTO:kolejowa11@zielonka.pl
LOCATION:Kolejowa 11
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://www.wyprawaznaturaikultura.com.pl/wp-content/uploads/2023/03/Pewnego-razu-na-Gliniankach...-wernisaz-z-okazji-44.-urodzin-Klubu-Morsy-Zielonka.jpeg
END:VEVENT
END:VCALENDAR
