Szlaki-old

Rowerowa_r

Jedną z atrakcji turystycznych Powiatu Wołomińskiego są szlaki rowerowe, które zostały stworzone specjalnie z myślą o przybliżeniu piękna przyrody zarówno mieszkańcom jak i turystom.

Aplikacja na Androida

Telefon - aplikacja

Sześć szlaków turystycznych:

Wiedzie malowniczymi drogami leśnymi przez pola i łąki. Będzie miłą odskocznią od bardziej uczęszczanych szlaków. Szlak rozpoczyna się wzdłuż obrzeża Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, po drodze będzie można zobaczyć niektóre ciekawe miejsca wymienione w dziale „Ciekawostki”. Jego przebieg poprzez tereny zielone będzie nas kierować na południe gminy Jadów i Strachówka a dalej wzdłuż gminy Poświętne do Wołomina i jego okolic. Na trasie przejazdu mogą wystąpić miejsca, w których trudniej będzie przejechać rowerem szosowym.

Prezentuje piękno rzeki Liwiec, wzdłuż brzegu której został poprowadzony. Szlak doprowadzi w pobliże dwóch dużych kąpielisk oraz wielu „dzikich” zejść do wody i małych urokliwych plaż. Zaczyna się w północno-wschodnim krańcu powiatu wołomińskiego, a kończy w Paplinie, wychodząc wzdłuż rzeki na wschód poza obszar powiatu. Wszystkim użytkownikom zaleca się szczególną ostrożność, ze względu na możliwość występowania lokalnych podtopień w okresie wiosennym, a niekiedy także letnim.

Szlak przecinający w poprzek gminę Jadów, prowadzący na wschód od Jadowa poza obszar powiatu aż do miejscowości Korytnica, natomiast w kierunku zachodnim, nieopodal tutejszych stawów i rezerwatu „Śliże”. Następnie poprowadzi nas drogą przez piękne pola i zasobne w grzyby lasy by otworzyć możliwość przejechania w kierunku miejscowości Tłuszcz i wsi Chrzęsne, gdzie znajduje się odrestaurowany kompleks pałacowy z XVII w. Kierując się dalej na zachód, przez Dębinki z klasycystycznym pałacem z XVIII w. i Głuchy z zabytkowym dworkiem z XVIII w., w którym urodził się Cyprian Kamil Norwid, zaprowadzi nas w kierunku Dąbrówki i Kuligowa aż nad samą rzekę Bug.

Szlak rekreacyjny poprowadzony przez tereny leśne i pola wzdłuż obu stron linii kolejowej Warszawa – Białystok. Będzie to wspaniały kilkugodzinny spacer rowerowy dla całej rodziny pozwalający na podziwianie piękna sosnowych lasów wokół Urli i umożliwiający powrót do miejsca startu po przejechaniu całego szlaku.

Wijący się po gminie Strachówka, łączy prawie wszystkie szlaki sieci. Jest niejako uzupełnieniem pozostałych szlaków oraz propozycją dla tych turystów, którzy chcą zwiedzić najdalsze rubieże powiatu i gminy Strachówka. Szlak ma początek w miejscowości Podłęże nad samym Liwcem, krzyżując się najpierw ze szlakiem czarnym. Prowadzi dalej na południe wiodąc przez malownicze lasy aż na krańce powiatu by następnie zawrócić w kierunku północno-zachodnim do Strachówki gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym. Następnie poprowadzi w kierunku zachodnim łącząc szlaki niebieski i zielony aż do miejscowości Krawcowizna. Wszystkich użytkowników prosimy o przygotowanie się na miejsca, w których drogi będą wymagały większego wysiłku niż w przypadku przejazdu drogą asfaltową.

Prowadzi z północy na południe, łącząc szlaki w Urlach, Jadowie i Strachówce, kończy się w sąsiednim powiecie węgrowskim w gminie Dobre. Jest to dobry wybór dla kogoś kto zatrzymał się w Jadowie lub Urlach i chciałby zapoznać się z folklorem gminy Strachówka, a nawet pojechać dalej poza ziemie Powiatu Wołomińskiego.

Szlaki turystyczne w komórce

Zachęcamy do skorzystania ze szlaków turystycznych w formie elektronicznej (format GPX) – na tablety i telefony komórkowe. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie i można jechać bez zbędnych papierowych map z wykorzystaniem nawigacji GPS. Idealne rozwiązanie dla aktywnych!

Poniżej znajduje się lista szlaków, które należy pobrać na urządzenie mobilne i zaimportować do jednej z wielu dostępnych darmowych aplikacji.

gpx-icon Szlak Żółty - Strachówka na przełaj 19 KB
gpx-icon Szlak Żółty - Pętla Kolejowa 14 KB
gpx-icon Szlak Zielony - Zygzakiem przez naturę 35 KB
gpx-icon Szlak Niebieski Wschód Zachód przez Jadów 21 KB
gpx-icon Szlak Czerwony - Na Dobre 12 KB
gpx-icon Szlak Czarny - Nad Liwcem 13 KB
gpx-icon Łącznik niebieski 5 KB

Do pobrania

Poniżej dostępne są do pobrania mapy i przewodniki w postaci PDF, na których można znaleźć m.in. szlaki piesze, rowerowe, tablice informacyjne, miejsca odpoczynku dla turystów i ciekawe obiekty z terenu Powiatu Wołomińskiego.

pdf-download-icon Mapa szlaków w gminach Jadów i Strachówka 9,1 MB
pdf-download-icon Opis do mapy szlaków w gminach Jadów i Strachówka 1,9 MB
pdf-download-icon Mapa szlaków Tłuszcz i okolice 6,7 MB
pdf-download-icon Opis do mapy szlaków - Tłuszcz i okolice 2,5 MB
pdf-download-icon Szlak kulturowy w Dolinie Liwca 3,2 MB
pdf-download-icon Szczypta smaku znad Bugu i Liwca 10,2 MB
pdf-download-icon Kodeks rowerowy dla dzieci 3,2 MB Dla dzieci

Lokalizacja infrastruktury około turystycznej