Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert muzyki cerkiewnej – Wołomin

24 maja 2019, 19:00 - 20:30

Darmowy

Serdecznie zapraszamy do Izby Wodiczków w piątek 24 maja 2019 r. o godz. 19.00 na koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu męskiego zespołu muzyki cerkiewnej „Katapetasma”.

Członkowie zespołu to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy, którzy działalność koncertową traktują jako przedłużenie doświadczenia nabożeństw. Zespół występował wielokrotnie w kraju i za granicą. Kierownikiem i inicjatorem “Katapetasmy” jest Łukasz Hajduczenia.
Męski zespół muzyki cerkiewnej “Katapetasma” obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych części. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw. Zespół “Katapetasma” analogicznie istnieje po to, aby odkrywać esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej. Szczególnie ważny repertuar w działalności zespołu to utwory, których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego takich jak bizantyjska, staroruska czy gruzińska. Tradycje te stanowią wyznacznik muzycznego stylu wschodniej liturgii, na przestrzeni wszystkich epok sztuki zaistniałych w prawosławiu, czego dowodem są melodie monasterskie Rusi istniejące zarówno w monodycznych jak i harmonicznych formach, które to zespół uznaje za bazę wyjściową programów koncertowych i liturgicznych.

Serdeczne zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków (Al. Armii Krajowej 43) 24 maja 2019r. o godz. 19.00.
Wstęp wolny

Źródło: https://wolomin.org

Szczegóły

Data:
24 maja 2019
Czas:
19:00 - 20:30
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Wołomin
Wołomin, 05-200