Ładowanie Wydarzenia

Wieczny Tułacz – premiera online

27 marca 2021, 18:00 - 19:00

Wieczny tułacz monodram kabaretowy oparty na tekstach Mariana Hemara
występuje: Stanisław Górka
przy fortepianie: Andrzej Perkman
reżyseria: Tadeusz Wiśniewski
kierownictwo muzyczne:Zbigniew Rymarz

Przedstawienie „Wieczny tułacz” w wykonaniu Stanisława Górki to monodram kabaretowy oparty na znakomitych tekstach Mariana Hemara.
Aktor prezentuje piosenki i monologi wybitnego poety i satyryka – „wiecznego tułacza”,
który wyjechał ze Lwowa, by swym niezwyczajnym talentem wesprzeć scenki stołecznych kabaretów – Qui Pro Quo, Cyrulika Warszawskiego…

Powojenne losy Mariana Hemara związane są z Londynem, gdzie prowadził teatrzyk polski w klubie emigrantów polskich. Współpracował m.in. z muzą „ „Wesołej Lwowskiej Fali” – Władą Majewską. Prowadził także jednoosobowy „Teatr Hemara” – cotygodniowy kabaret radiowy na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Wygłaszał w nim wierszowane komentarze satyryczne do bieżących wydarzeń.

Szlagiery, które stworzył Marian Hemar pozostały Polakom po wojnie jako ślad jego twórczości. Oprócz takich, jak „Kiedy znów zakwitną białe bzy” czy „Lata młode”, w spektaklu można wysłuchać piosenek mniej znanych, oddających klimat przedwojennego Lwowa i Warszawy, a także powojennego Londynu.
W spektaklu nie brakuje również refleksji o losach Polski i Polakach na emigracji po zakończeniu wojny a także o jej powojennych losach. Ten rozdział twórczości Mariana Hemara jest w Polsce niemal nieznany – jego utwory pozostawały do końca lat osiemdziesiątych na indeksie. Przedstawienie przybliża współczesnym odbiorcom dawne przeboje, tak bardzo cenione przez emigracyjne ośrodki.

Wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona

Źródło: http://cogdziekiedy.radzymin.pl/

Share This Event

  • To wydarzenie minęło.

Szczegóły

Data:
27 marca 2021
Czas:
18:00 - 19:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

ONLINE
Poland + Google Map