Ładowanie Wydarzenia

W kinie z Chaplinem – Marki

13 października 2019, 18:00 - 20:00

Zapraszamy na spotkanie z historią kina i wyjątkowe projekcje filmowe z muzyką na żywo.

Kręcenie filmów stało się możliwe, gdy Thomas Alva Edison wynalazł kinetoskop. Wynalazek ten po raz pierwszy wystawiono publicznie w Nowym Jorku w 1894 roku. Rok później bracia Lumiere wynaleźli kinematograf, który wyświetlał obrazy na ekranie. Do roku 1910 istniały już tysiące sal kinowych w Ameryce i Europie.  W 1914 roku po raz pierwszy na ekranie pojawił się Charlie Chaplin w filmie „Aby zarobić na życie”. Sylwetkę tego wyjątkowego artysty oraz jego wczesne nieme filmy przedstawimy 13 października. Projekcje odbywać się będą z udziałem tapera, czyli z muzyką na żywo w wykonaniu Karola Szaltisa. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotosów i plakatów W NIEMYM KINIE oraz występ Antoniny Van Dessel, która wcieli się w rolę Poli Negri.

Bilety 10 zł, sprzedaż w sekretariacie MOK oraz na stronie www.ewejsciowki.pl

Karol Szaltis – absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (magister sztuki, specjalność Dyrygentura Chóralna). Podczas studiów muzycznych nawiązał współpracę z muzykami jazzowymi z miejscowego, znanego na całym świecie klubu Mózg. Szybko odkrył, że awangardowa i eksperymentalna muzyka jest jego wielką miłością, w wyniku czego powstały dwa doskonałe zespoły: Sami Szamani i Spejs. Ostatnia z nich wydała dwa albumy: „Człowiek z jednym pejsem” w 2007 roku i „Rozwinął mi się turban”w 2010 roku z udziałem znakomitych muzyków takich jak: Jacek Buhl na perkusji, Tomek Glazik na saksofonie, Awry Sz na gramofonach, norweski basista Audun Ramo na kontrabasie, Sebastian Gruchot na skrzypcach elektrycznych. Inicjował środowisko Muzyki Improwizowanej.

Utworzył także nowatorskie zespoły: Dwaj Ludzie z Szafą, Wyrwali mi torbę na Stalowej oraz Dźwięki Znikąd. W tym czasie artysta wypracował własny, osobisty dźwięk i styl improwizacji, zbierając zabytkowe instrumenty klawiszowe, wykorzystując swoją niesamowitą intuicję dźwiękową. Jego muzyczna uwaga nie skupia się na skalach, błyskotliwej technice czy modach muzycznych, ale na sonorystyce, dźwiękach, mikro-motywach i byciu wiernym sobie i muzycznemu gustowi.

Słuchając Szaltisa może dojść do rewolucji wewnątrzkomórkowej, albo zapalenia ucha środkowego… Muzyka Szaltisa to też – lekarstwo na spadek cukru we krwi oraz środek na rozbicie kamieni nerkowych. Współtworzy polsko-norweski projekt Montage Demontage wydając płytę „Flek” (2015) – https://open.spotify.com/album/3XBuulSDjxLODTC6YjUl8B Premierę nowej płyty zaplanowano w 2020 roku.

Karol Szaltis koncertował w całym kraju oraz w Niemczech i Norwegii.

Antonina Van Dessel – historyk sztuki, pieśniarka, designerka, artystka, ma na swoim koncie liczne nagrody z festiwali i konkursów muzycznych m. in. (Festiwal Młodych Talentów – Warszawa, Międzynarodowy Festiwal Piosenki -Konin). Interesuje się modą i jej historią, w szczególności XIV-wieczną. Jest pracownikiem Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

Znana mareckiej publiczności z wielu unikatowych ról. Występowała m.in. w „Wariatce z Chaillot”, „Zwariowanym Romansie” oraz na scenie ogródkowej w ramach wydarzenia plenerowego „Impresje Babiego Lata”. Jej niezapomnianą kreacją była Zosia Samosia podczas konkursu recytatorskiego dla dzieci „Dyzio Marzyciel”.

Źródło: http://www.marki.net.pl

Share This Event

  • To wydarzenie minęło.

Szczegóły

Data:
13 października 2019
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
10PLN
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Marki
Marki, Gmina Marki 05-270