poniedziałek, 23-07-2018
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa i koncert – Żołnierze Legionów Polskich w Kobyłce

15 września 2017, 18:00 - 20:00

Darmowy

15 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa portretów autorstwa Piotra Rafałko, wszechstronnie uzdolnionego artysty,  który dotychczas znany był tylko ze swego pięknego głosu i licznych koncertów. Będzie to pierwsza wystawa prezentująca malarstwo twórcy. Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Miasta Kobyłka Robert Roguski oraz Agnieszka Nemska Dyrektor MOK, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Artysta tym razem zaskoczy nas z zupełnie innej strony. Mianowicie zaprezentuje kilkadziesiąt wspaniałych obrazów olejnych, na których z nieprawdopodobnym smakiem i wrażliwością przedstawia legionistów z lat 1914 – 1919. Charakterystyczną cechą prac jest to, że przedstawiają żołnierzy z okresu odzyskania niepodległości. Poczet zainauguruje oczywiście Marszałek Piłsudski – twórca Pierwszej Kampanii Kadrowej. Wśród znanych twarzy znajdziemy portrety najsłynniejszych dowódców formujących się z Legionów Polskich, takich jak Karol Durski – Trzaska, Stanisław Puchalski, Stanisław Szeptycki, Zygmunt Zieliński, Mieczysław Norwid – Neugebauer, Kazimierz Herwin – Piątek, Zbigniew Dunin – Wąsowicz, Kazimierz Sosnkowski, Leon Berbecki, Tadeusz „Wyrwa” Furgalski, Edward Rydz – Śmigły czy Józef Haller.

Nie zabraknie portretów słynnej siódemki Beliny czyli pierwszego patrolu strzeleckiego. Pojawi się kilka postaci mniej kojarzonych z Legionami, chociaż właśnie w legionach spędzili swoje młode lata. Można tu wymienić chociażby Augusta Emila Fieldorfa Nila, Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” czy Władysława Broniewskiego. Oprócz licznych oficerów, którzy w II RP awansowali na generałów, znajdą się też w tym zbiorze szeregowi legioniści, często anonimowi. Wielu z nich nie doczekało wolnej Polski. Polegli w licznych bitwach. Ale zachowały się liczne portretowe fotografie ich pięknych, młodych twarzy, radosnych i tak pełnych wiary, że ich dzieło prowadzi do Niepodległej. Portrety staną się również niecodzienną okazją do pokazania różnorodnych mundurów, odznak i medali, zmieniających się wraz z formowaniem poszczególnych formacji I, II i III Brygady.

“Beliniacy”, a dokładnie “beliniackie piosenki” będą też głównym motywem oprawy muzycznej niniejszej wystawy. Inspiracją i narracją będą wspomnienia Józefa Smoleńskiego ps. “Kolec”, który dołączył do ułanów jako kolejny, ósmy żołnierz patrolu. Jego artykuł “Z beliniacką piosenką”, to niezwykle barwny opis śpiewnika beliniackiego i roli jaką piosenka odgrywała w codziennym życiu żołnierzy Legionów Polskich.  Niemal wszystkie wymienione w nim postacie, znajdą Państwo na obrazach, zaś w koncercie zabrzmią przywołane w tych wspomnieniach piosenki.
Zaaranżowane specjalnie na ten koncert, wykona sam Piotr Rafałko wraz ze swoimi przyjaciółmi, wybitnymi artystami scen Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Opery Kameralnej i Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Źródło: http://www.kobylka.pl/

Szczegóły

Data:
15 września 2017
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Kobyłka
Kobyłka , 05-230 + Google Map