83. rocznica pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” w Krubkach-Górkach

W niedzielę 2 października odbyły się uroczystości poświęcone 83. rocznicy pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” w Krubkach-Górkach. W ramach obchodów odbył się m.in. bieg “Biegnij po zdrowie z Hubalem” oraz Msza Św. i Apel Pamięci w intencji majora i jego podwładnych.

Wydarzenia rocznicowe rozpoczęły się na sportowo, biegiem “Biegnij po zdrowie z Hubalem”, w którym wzięło udział kilkuset zawodników. Następnie o godz. 14 odbyła się Msza Św., a tuż po niej uroczysty Apel Pamięci i złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym pobyt mjr. Henryka Dobrzańskiego z Oddziałem Wydzielonym Kawalerii Wojsk Polskich w Krubkach-Górkach.

– Dzisiaj o obchodzimy Dzień Pamięci o Majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. Znajdujemy się w miejscu, przez które przebiegał szlak bojowy oddziału Hubala. Postać Majora jest dla nas symbolem, że należy być gotowym do obrony Ojczyzny. Dziś nie musimy składać ofiary z życia jak nasi przodkowie, jednak musimy pamiętać, że wolność i niepodległość nie została nam dana raz na zawsze. Właśnie takie uroczystości jak dzisiejsza, przypominają jak wielka i ofiarna jest walka o Ojczyznę. Jak ważne jest przekazywanie kolejnym pokoleniom tak ważnego dziedzictwa narodowego i przypominanie o polskich zrywach narodowych – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak w przemówieniu okolicznościowym.

Na zakończenie odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Siedlcach oraz dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrańcu. Na wszystkich uczestników czekał również ciepły poczęstunek.

Oprawę uroczystości zapewniła asysta wojskowa 1 Warszawska Brygada Pancerna, delegacje pocztów sztandarowych szkół z Zabrańca i Urli, OSP, Ochotniczych Straży Pożarnych, NSZZ Solidarność Wołomin i związków kombatanckich.

W uroczystości wzięli udział m.in. wnuk Majora Henryk Sobierajski, syn adiutanta Majora Henryka Dołegi-Ossowskiego – Henryk Ossowski wraz z Prezesem Stowarzyszenia Hubalowa Rodzina Andrzejem Dyszyńskim, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Dyrektor Gabinetu Politycznego Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – Łukasz Kudlicki, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Katarzyna Lubiak i Konrad Rytel, wójtowie i burmistrzowie oraz radni powiatowi i gminni.

Organizatorami wydarzenia byli Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Wójt Gminy Poświętne Sylwester NIźnik oraz prof. dr hab. Witold Modzelewski z żoną.

Źródło:
https://samorzad.gov.pl/photo/format/12b43a04-b1ee-4034-8816-fb430188293f/resolution/1460×616

Poprzedni artykuł80. rocznica likwidacji wołomińskiego getta
Następny artykułAch, co to był za rajd!