Szlaki

Rowerowa_r

Jakie są atrakcje turystyczne Powiatu Wołomińskiego? Jedną z nich są szlaki rowerowe, które zostały stworzone specjalnie z myślą o przybliżeniu Państwu piękna przyrody. Zobacz trasy rowerowe, które wiodą przez najpiękniejsze miejsca Powiatu Wołomińskiego.

Szlaki turystyczne powiatu wołomińskiego:

Informacje

1. Zygzakiem z naturą (58km):
Wiedzie malowniczymi drogami leśnymi przez pola i łąki. Będzie miłą odskocznią od bardziej uczęszczanych szlaków. Szlak rozpoczyna się wzdłuż obrzeża Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, podróżując tym szlakiem można zobaczyć niektóre ciekawe miejsca wymienione w dziale „Ciekawostki”. Jego przebieg poprzez tereny zielone będzie nas kierować na południe gminy Jadów i Strachówka, a dalej wzdłuż gminy Poświętne do Wołomina i jego okolic. Na trasie przejazdu mogą wystąpić miejsca, w których trudniej będzie przejechać rowerem szosowym.
2. Marecki Szlak Przyrodniczy (20 km):
Szlak oznaczony kolorem zielonym ma charakter przyrodniczy. Szlak zielony swój bieg rozpoczyna przy Urzędzie Miasta Marki i przebiega wzdłuż rzeki Długiej, poprzez Kolonię Nowa Zielonka, Lasy Drewnickie, Uroczysko Horowa Góra, Sękowin, Jaworówkę, Czarną Strugę, w rejonie ul. Grunwaldzkiej i obok dawnej „zwałki”. Szlak zielony jest pętlą więc kończy swój bieg przy Urzędzie Miasta Marki.
3. Stare Załubice – Klembów (29 km):
Szlak biegnący od Klembowa na północ powiatu do miejscowości Stare Załubice u ujścia rzeki Rządzy do Zalewu Zegrzyńskiego. Łączy gminę Klembów ze szlakami radzymińskimi i tymi wychodzącymi w kierunku na Rynię i Nieporęt nad zalewem. Podążając szlakiem przejeżdżać będziemy przez miejscowość Dąbrówka oraz (dla zainteresowanych) w pobliżu restauracji McDonald’s.
4. Ząbki – Lasy Drewnickie (4 km):
Krótki szlak w formie pętli prezentujący część lasów drewnickich pozostałych pomiędzy granicami gminy Ząbki, Zielonka i Marki. Doskonały na krótką przebieżkę po pracy.

Informacje

1. Na Dobre ( 21 km):
Prowadzi z północy na południe, łącząc szlaki w Urlach, Jadowie i Strachówce, kończy się w sąsiednim powiecie węgrowskim w gminie Dobre. Jest to dobry wybór dla kogoś kto zatrzymał się w Jadowie lub Urlach i chciałby zapoznać się z folklorem gminy Strachówka, a nawet pojechać dalej poza ziemie Powiatu Wołomińskiego.
2. Szlak Bitew Warszawskich (48 km):
Szlak ten na terenie powiatu wołomińskiego liczy sobie 48 km ale w całości rozpoczyna się na Agrykoli Warszawskiej i przebiega przez tereny warszawy i Rembertowa, a w naszym powiecie przez Zielonkę Ossów z zakończeniem w Radzyminie. Jest to wyprawa w nieodległą przeszłość, niespełna sto lat wstecz, w czasy kiedy decydowała się przyszłość Polski, a także całej Europy. Brytyjski polityk i dyplomata Edgar D’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. przełomową bitwę w dziejach świata. Podczas trzech dni sierpnia 1920 r. polska armia powstrzymała pochód rewolucji bolszewickiej na Zachód. Patrząc na pola bitew w Ossowie czy Radzyminie, miejsca pamięci w Warszawie, fortyfikacje Twierdzy Modlin, trudno nie zastanawiać się, co zdecydowało o zwycięstwie Polaków. Cud? Genialna strategia? Determinacja obrońców? Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 jest jedną z trzech nowych dróg, dzięki którym można odkryć Dziedzictwo Mazowsza.
3. Dookoła Dąbrówki (36 km):
Szlak prezentuje naturalne piękno gminy Dąbrówka. Rozpoczyna swój bieg w Kuligowie miejscowości położonej w pięknej okolicy nadbużańskich rozlewisk, kończy się także w Kuligowie więc jest to pętla której niespełna 40 kilometrowy przebieg pozwoli nam rozkoszować się widokami lasów, łąk i pastwisk, które mimo tak bliskiej odległości stolicy przetrwały w swoim naturalnym kształcie.
4. Marecki Cross (16 km):
Szlak dla rowerzystów którzy od spokojnego podziwiania krajobrazów wolą mocniejsze wrażenia. Szlak prowadzi przez położony po wschodniej stronie Marek las – pomiędzy miastem a drogą wojewódzką nr 631 (Rembertów – Nieporęt). Obszar dzisiejszego lasu dawniej stanowił tereny kopalni gliny i piachu dla potrzeb licznych cegielni. Dzięki temu szlak jest zróżnicowany terenowo: biegnie po dawnych gliniankach, wydmach, wzdłuż rekultywowanych kopalni oraz w torfowych okolicach malowniczego jeziora Kruczek i rezerwatu „Horowe Bagno”. Ścieżki są ciasne, zarośnięte krzewami i chwastami, nierzadko piaszczyste – i w tym również tkwi ich niepowtarzalny urok. Ta trasa to niemal cała historia Pustelnika (aktualnie dzielnicy Marek) ukryta w gęstych zaroślach. Tu, w licznych cegielniach, powstawała sławna od XIX pustelnicka cegła, hitlerowcy zorganizowali obóz koncentracyjny, a w przeddzień Powstania Warszawskiego dokonali okrutnego mordu na mieszkańcach okolicznych miejscowości. Dziś istniej jeszcze w tej okolicy kilka czynnych cegielni, jednak największą, choć mało znaną, atrakcją jest wyjątkowo czyste jezioro Kruczek, szczycące się właściwościami leczniczymi – borowiny.
5. Radzymin na II linię polskiej obrony Warszawy (25 km):
Początek szlaku znajduje się przed Radzymińską Kolegiatą gdzie znajduje się węzeł kilku szlaków z tej okolicy. Upamiętnia Kapitana Stefana Pogonowskiego dowódcę I batalionu 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Żołnierza dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego, z którą przeszedł szlak bojowy z Kubania pod Warszawę. Był to bohater bitwy pod Radzyminem. 15 sierpnia 1920 roku o świcie, na czele swojego batalionu niespodziewanie uprzedził atak bolszewicki na Warszawę i przy wsparciu innych batalionów 28 pułku, wyrzucił Rosjan z Wólki Radzymińskiej. To wydarzenie było momentem zwrotnym w całej bitwie na przedmościu warszawskim, a jak niektórzy sadzą i w całej wojnie z bolszewikami. Podczas bitwy został śmiertelnie ranny w Zamostkach Wólczańskich. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Miejsce jego ostatniej bitwy upamiętnia pomnik Żołnierzy 28 pułku przy szosie Struga – Nieporęt w pobliżu Wólki Radzymińskiej.
6. W stronę zachodzącego słońca (34 km):
Szlak prowadzi przez gminy Wołomin, Klembów i Jadów i stanowi niejako połączenie między szlakami zachodnimi i wschodnimi powiatu wołomińskiego. Podążając tym szlakiem będziemy przejeżdżać przez granicę Rezerwatu Dębina w Klembowie oraz w pobliżu miejsca katastrofy samolotu PZL Karaś z czasów II Wojny Światowej. Szlak rozpoczyna się i kończy przy stacjach kolejowych w Zagościńcu i Szewnicy.

Zdjęcia
Informacje

1. Wschód-Zachód (77 km):
Jest najdłuższym szlakiem powiatu wołomińskiego swój przebieg rozpoczyna od Starych Załubic a kończy przy wschodniej granicy powiatu w miejscowości Podbale. Podróżując nim będziemy poprowadzeni przez malownicze tereny ujścia rzeki Rządzy do Zalewu Zegrzyńskiego dalej z widokiem na rzekę Bug w rejonach miejscowości Kuligów następnie dogodny przystanek w połowie czyli w miejscowości Tłuszcz lub w niedalekiej miejscowości Chrzęsne gdzie znajduje się odrestaurowany kompleks pałacowy z XVII w. Po czym dalej na wschód nieopodal tutejszych stawów i rezerwatu „Śliże” do Jadowa skąd poprowadzi nas drogą przez piękne pola i zasobne w grzyby lasy by otworzyć możliwość przejechania w kierunku na Korytnicę.
2. Marecki Szlak Rekreacyjny (24 km):
Szlak rekreacyjny oznaczony kolorem niebieskim Rozpoczyna swój bieg przy Urzędzie Miasta Marki i dalej przebiega w okolicach dawnej „zwałki”, lasem w stronę Czarnej Strugi, poprzez Lasy Drewnickie, Uroczysko Czarna Struga do Zamostków Wólczańskich, po drodze można podziwiać Rezerwat Puszcza Słupecka, Rezerwat Łęgi Czarnej Strugi i Dęby Gajowego. Koniec szlaku znajduje się przy Urzędzie Miasta Marki.
3. Radzymin na I linię obrony Warszawy (30 km):
Szlak rozpoczyna się przed Kolegiatą Radzymińską (węzeł szlaków) i biegnie razem ze szlakiem czarnym, Drogą Golgoty Narodu Polskiego, w kierunku Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 roku. Upamiętnia Majora Stefana Waltera Dowódcę 29 pułku Strzelców Kaniowskich, 10 dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego. Był to jeden z bohaterów walk o Radzymin. Rano 15 sierpnia 1920 roku zajął fort w Beniaminowie i stąd, współdziałając z 28 pułkiem, ruszył do zakończonego sukcesem natarcia na Dąbkowizny i Wólki Radzymińską. Tego dnia, po południu, prowadząc do ataku swoją kompanię szturmową na wieś Mokre w celu okrążenia Radzymina, został ugodzony kulą w pierś. Przez kilka tygodni zmagał się ze śmiercią w warszawskim szpitalu, gdzie został odznaczony przez gen. Józefa Hallera Krzyżem Virtuti Militari. Zmarł 4 października 1920 roku. W rocznicę jego śmierci w 2007 roku, we wsi Mokre wystawiono kamień z tablicą upamiętniającą jego śmiertelne zranienie na polu walki

Zdjęcia
Informacje

1. Strachówka na przełaj (38 km):
Wijący się po gminie Strachówka, jest niejako uzupełnieniem pozostałych szlaków oraz propozycją dla tych turystów, którzy chcą zwiedzić najdalsze rubieże powiatu i gminy Strachówka. Szlak ma początek w miejscowości Podłęże nad samym Liwcem, krzyżując się najpierw ze szlakiem czarnym. Prowadzi dalej na południe wiodąc przez malownicze lasy aż na krańce powiatu by następnie zawrócić w kierunku północno-zachodnim do Strachówki gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym. Następnie poprowadzi w kierunku zachodnim łącząc szlaki niebieski i zielony aż do miejscowości Krawcowizna. Wszystkich użytkowników prosimy o przygotowanie się na miejsca, w których drogi będą wymagały większego wysiłku niż w przypadku przejazdu drogą asfaltową.
2. Urlańska Pętla kolejowa (20 km):
Szlak rekreacyjny poprowadzony przez tereny leśne i pola wzdłuż obu stron linii kolejowej Warszawa – Białystok. Będzie to wspaniały kilkugodzinny spacer rowerowy dla całej rodziny pozwalający na podziwianie piękna sosnowych lasów wokół Urli i umożliwiający powrót do miejsca startu po przejechaniu całego szlaku. Najlepiej Rozpocząć i zakończyć podróżowanie tym szlakiem w Urlach.
3. Żółty skrót (17 km):
Szlak mający charakter skrótu dla szlaku „Dookoła Tłuszcza”. Przebiega od Mokrej Wsi przez centrum miasta Tłuszcz dzięki czemu każdy rowerzysta nim podróżujący będzie mógł zobaczyć dwa niezwykłe eksponaty potwierdzające kolejarską historię Tłuszcza. Jeden to Parowóz TY2-1226 znajdujący się przy ZS w Tłuszczu, drugi to lokomotywa Hutnik 4010 która została odnowiona i zaprezentowana na placu przed dworcem kolejowym przy ul. Warszawskiej. Kończy się w miejscowości Międzyleś.
4. Dręszew – Trojany (10 km):
10 kilometrowa część dłuższego szlaku na terenie powiatu wołomińskiego. Cały szlak o długości ok 65 km biegnie z Wyszkowa wzdłuż rzeki Bug do Głuch gdzie urodził się C. K. Norwid i zawraca na terenach gminy Dąbrówka do Loretto nad Liwcem, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej

Informacje

1. Nad Liwcem (18 km):
Prezentuje piękno rzeki Liwiec, wzdłuż brzegu której został poprowadzony. Szlak doprowadzi w pobliże dwóch dużych kąpielisk oraz wielu „dzikich” zejść do wody i małych urokliwych plaż. Zaczyna się w północno-wschodnim krańcu powiatu wołomińskiego, a kończy w Paplinie, wychodząc wzdłuż rzeki na wschód poza obszar powiatu. Wszystkim użytkownikom zaleca się szczególną ostrożność, ze względu na możliwość występowania lokalnych podtopień w okresie wiosennym, a niekiedy także letnim.
2. Dookoła Tłuszcza (57 km):
Prezentuje centralną część równiny wołomińskiej od wschodnich obrzeży Wołomina poprzez tereny gminy Poświętne i Strachówka, które są najmniej zurbanizowaną częścią powiatu wołomińskiego. Przechodzi również w pobliżu Pałacu w Chrzęsnem który jest najstarszym zabytkiem naszych ziem. Szlak jest pętlą o długości ok 58 km. Przecinającą linię kolejową Warszawa – Białystok w dwóch miejscach.
3. Marecki Szlak Pamięci Narodowej (6 km):
Szlak biegnie z centrum Marek od Pomnika Dziesięciu Powieszonych przypominającego o zbrodni dokonanej na 50 więźniach Pawiaka 16 października 1942 r., powieszonych przez Niemców (po 10 osób) w Markach, Rembertowie, Bródnie, na Woli i Szczęśliwicach poprzez miejsce upamiętniające egzekucję około 60 cywilów-mieszkańców Strugi, Marek, Pustelnika i Zielonki rozstrzelanych przez hitlerowców 30 lipca 1944 r. nad jeziorkiem Kruczek szlak kończy się przy ul Lisa Kuli gdzie łączy się z mareckim zielonym szlakiem przyrodniczym.
4. Radzymin – Zaścienie (16 km):
Szlak łączący swoim przebiegiem tereny Radzymina i Klembowa. Dzięki niemu możemy połączyć swoją wycieczkę szlakami Radzymińskimi z atrakcjami znajdującymi się w gminie Klembów i Tłuszcz.
5. Radzymiński Szlak Golgoty Narodu Polskiego (2 km):
Od cmentarza poległych 1920 roku. w stronę centrum biegnie trasa zwana „Drogą Golgoty Narodu Polskiego”. Krzyże i kamienie pamiątkowe przypominają jednostki polskie biorące udział w Bitwie Warszawskiej 1920 r. W przebiegu drogi odnajdziemy także pamiątki po wizycie Jana Pawła II w Radzyminie z 1999 r. Do nielicznych zachowanych zabytków Radzymina, poza Kolegiatą Przemienienia Pańskiego należą budynki dawnego szpitala i szkoły.

Zdjęcia

Informacje

Szlaki łącznikowe charakteryzują się dość krótkim przebiegiem, w zależności od potrzeby mogą łączyć dwa lub więcej szlaków standardowych na długości od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Większość szlaków łącznikowych ma kolor czarny ale występują także pojedyncze w kolorach niebieskim i żółtym wynika to z potrzeby odróżnienia kolorystycznego danego szlaku w porównaniu z innymi znajdującymi się w danej okolicy. Celem każdego szlaku łącznikowego jest ułatwienie turystom podróżującym po szlakach standardowych poruszanie się nimi i ewentualne zmiany kierunku wycieczki lub dostosowanie jej do swoich potrzeb.

Zdjęcia

Informacje

1. Zielony:
Najkrótszy z trzeb dostępnych szlaków NW w gminie Dąbrówka. Zaczyna się w centrum miejscowości Kuligów wiedzie przy brzegu rzeki Bug do terenów zalesionych w stronę ujścia rzeki następnie łąkami wraca do Kuligowa. Długość szlaku to ok. 4 km.
2. Czerwony:
Szlak o długości trochę ponad 10 km to ok 2 godzinny spacer przez tereny Kuligowa i Stasiopola. Sama natura – lasy i pola, szlak specjalnie omija tereny zabudowane żeby każdy spacerujący mógł poczuć się jak bezdrożach oddalonych nie o 30 ale o 300 kilometrów od Warszawy.
3. Czarny:
Najdłuższy szlak NW dla wytrwałych. Ponad 17 kilometrów spaceru z kijkami w terenach równinnych ale urozmaiconych lasami, łąkami i miedzami, które łączą się w widok tak blisko aglomeracji warszawskiej nie spotykany.

Zdjęcia

UWAGA kolory szlaków nie oznaczają stopnia ich trudności.

Mapa szlaków online