Dni Tłuszcza 2018

W sobotę 16 czerwca, wraz z wybiciem godz. 14.00 oficjalnie rozpoczęły się XXII DNI TŁUSZCZA.
Organizatorami tegorocznego święta naszego miasta byli; Centrum Kultury Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Tłuszczu. We współorganizację wydarzenia włączyli się: Starostwo Powiatowe w Wołominie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Tłuszczu, Stowarzyszenie ABOVO, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony KOBRA, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tłuszczu

Owe popołudnie obfitowało w moc atrakcji, tego dnia bowiem na jednej scenie wystąpili lokalni ARTYŚCI przez wielkie A
W pierwszej kolejności uczestniczyliśmy w VI już Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej
Po Przeglądzie wystąpiły dzieci z Fitness Klubu- Energy Fitness, dzieci z sekcji tanecznych, wokalnych i akrobatycznej CKSiR, dzieci ze swoją instruktorką Luizą Malinowską, dzieci uczęszczające na zajęcia do Studia Rekreacji Active.
Po występach naszych najmłodszych artystów scenę swym blaskiem rozświetlił UŚMIECH JESIENI z Klubu Seniora. Przed roztańczonymi studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mogliśmy się delektować koncertem Chóru Miejskiego Lux Mea a Koło Gospodyń Wiejskich KALINKI, przeniosło nas w iście ludowe klimaty podtrzymane cudownym koncertem zespołu JASIEŃKI. Chwilę później totalna zmiana klimatu, bo na scenie odbył się pokaz salsy.

W między czasie;
Po raz kolejny, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Kasi Rostek- kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Tłuszczu i Jej pracowników, gościliśmy wspaniałych wystawców na tłuszczańskim art. Street
Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony KOBRA zorganizowała akcję krwiodawczą
Nieziemskie obrazy- stoisko przy którym trwała akcja charytatywna dla Weroniki Miąskiewicz :
Animatorzy z niespodziankami dla naszych najmłodszych mieszkańców
Wręczenie nagród w zawodach i konkursach organizowanych w Gminie Tłuszcz
Przedstawiciele Tłuszczańskiego stowarzyszenia MOTÓR i Ich piękne motory
I wiele, wiele innych atrakcji, z których można było korzystać do woli

Przed końcem tego wspaniałego dnia, do tańca poderwał nas zespół SPONTAN i gwiazda wieczoru- zespół JORRGUS a zakończył DJ Yagii i po raz pierwszy w naszej Gminie pokaz laserowy.

II Tłuszczański Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych.

W dniu 17 czerwca 2018 r. na terenie stadionu miejskiego w Tłuszczu odbyła się iście królewska uczta kulturalna. Upał i prażące słońce nie odstraszyły koneserów muzyki orkiestrowej, którzy tłumnie przybyli na ” II Tłuszczański Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych” . Organizatorami tego zacnego wydarzenia byli: Gmina Tłuszcz, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, Stowarzyszenie Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony Kobra oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza. Współorganizatorem festiwalu był Powiat Wołomiński. Honorowy patronat nad II TFMOD objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio dla Ciebie, Radio FaMa Wołomin, Goniec Tłuszczański, Express Tłuszcz, Kurier W i Życie Powiatu na Mazowszu.

W drugiej edycji festiwalu przybyło do nas jeszcze więcej orkiestr niż w roku ubiegłym. Mieliśmy przyjemność gościć: RADZYMIŃSKĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ pod dyrekcją Zbigniewa Kusia, POWIATOWĄ ORKIESTRĘ VOX CORDIUM Z PRZYSUCHY pod dyrekcją Waldemara Cichawy, ORKIESTRĘ DARMANISTA Z BRAŃSZCZYKA pod dyrekcją Dariusza Pieńkosa, DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ Z MOGIELNICY pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego, SKIERNIEWICKĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ pod dyrekcją Marcina Zarzyckiego, MIEJSKĄ MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ Z SIERPCA pod dyrekcją Michała Głowackiego, MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ Z KURZĘTNIKA pod dyrekcją Mariusza Brzezickiego, MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ IM. FELIKSA DZIERŻANOWSKIEGO Z GRODZISKA MAZOWIECKIEGO pod dyrekcją Tomasza Kirszlinga, MŁODZIEŻOWĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ Z SOKÓŁKI pod dyrekcją Leszka Szymczukiewicza.

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Tuż po niej rozpoczęła się parada ulicami miasta. Gospodarze, czyli MOD z Tłuszcza, zamknęła paradę, która była nie tylko ucztą dla ucha, ale piękne wielobarwne mundury orkiestrantów cieszyły także oczy licznie zgromadzonych widzów. Tuż przy bramie wejściowej na stadion miejski w Tłuszczu na Orkiestry oczekiwało trzyosobowe Jury, gdzie oceniany był pierwszy element konkursowy, tj. zatrzymanie orkiestry i ponowne ruszenie orkiestry z marszem. Już na terenie stadionu miejskiego, tuż przed sceną, odbyło się uroczyste przywitanie i prezentacja orkiestr. Wszystkie orkiestry wykonały wspólnie „Marsz Tłuszcza” i utwór „Happy Marching Band”. Następnie odbyły się przesłuchania konkursowe. Każda z orkiestr na swój koncert estradowy przeznaczyła 20 minut. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza po dyrekcją Sławomira Łagockiego, jako gospodarz, honorowo oddała palmę pierwszeństwa zaproszonym orkiestrom i nie stanęła do konkursu, niemniej jednak dała wspaniały popis umiejętności w pozakonkursowym koncercie estradowym.Jury, którego przewodniczącym został Tomasz Labuń, przyznało puchary oraz nagrody finansowe w wysokości: I miejsce Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Kurzętnika – 3 000,00 zł., II miejsce Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Sokółki – 2 000,00 zł. oraz III miejsce Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego z Grodziska Mazowieckiego – 1 000,00 zł. Dodatkowo, wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową za wysoki kunszt wykonawczy otrzymały Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Sierpca oraz Skierniewicka Orkiestra Dęta. Została także przyznana specjalna nagroda publiczności, którą otrzymała Radzymińska Orkiestra Dęta. Ponadto pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w II TFMOD, statuetkę w kształcie nutki oraz słodkie upominki.

Współorganizator festiwalu Powiat Wołomiński ufundował zaproszonym orkiestrom ciepły poczęstunek oraz pokrył koszty przejazdu orkiestr na II TFMOD.
Druga edycja Tłuszczańskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych , na długo pozostanie w pamięci orkiestrantów i zgromadzonej publiczności, wyróżniając się bardzo wysokim poziomem i widowiskowością pokazów. Należy również zwrócić uwagę na duży wkład kapelmistrzów, instruktorów, muzyków orkiestr w przygotowanie programów estradowych, które jury oceniło bardzo wysoko. Składamy gratulacje za zaangażowanie i determinację w procesie edukacji muzycznej. Przedstawiciele władz, przybyli goście oraz młodzieżowe orkiestry dęte wyraziły nadzieję na kolejną edycję festiwalu w przyszłym roku.

Źródło:
http://cktluszcz.pl/xxii-dni-tluszcza-3/

http://cktluszcz.pl/xxii-dni-tluszcza-17-06-2018/

Poprzedni artykuł„Zabytki z Kulturą” – wakacyjny konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Następny artykułGala finałowa Festiwalu im. G. Gershwina – Ząbki 2018