16. Międzynarodowy Festiwal PERŁA BAROKU-KONCERTY MISTRZÓW

Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów odbywa się w Kobyłce corocznie od 2008r. Przyjął nazwę od imienia, jakim historycy sztuki od wieków nazywają kobyłkowską bazylikę Świętej Trójcy – PERŁA BAROKU.
Festiwal zaprasza wybitne indywidualności artystyczne i prezentuje muzykę wielu gatunków. Powstał jako dar dla lokalnej społeczności, dla upowszechniania znakomitej różnorodnej muzyki, dla wytchnienia, radości i zachwytu przybywających słuchaczy.
Dotąd odwiedziło Festiwal ponad 50tys osób. Mimo wielu gwiazdorskich recitali – wstęp na festiwal od zawsze pozostaje bezpłatny.

Zapraszamy, by obejrzeć więcej, poczytać o historii tego niezwykłego wydarzenia (które kiedyś pojawiło się jakby spadło z nieba, a dziś jest już częścią lokalnych kulturalnych tradycji) na festiwalowej stronie www.PerlaBaroku.pl /o tegorocznym festiwalu już wkrótce obszernie na stronie/.

Gorąco zapraszam, panuje tu cudowna ciepła atmosfera, a publiczność nazywana jest najlepszą na świecie.
Do zobaczenia,
Anna Szarek/ twórczyni i dyrektor Festiwalu

KONCERTY 2023

19.06. Poniedziałek g.19.00 INAUGURACJA
ROYAL STRING QUARTET “Triumph of Joy”

Kwartet smyczkowy doceniany przez najważniejsze festiwale na świecie. Pięciokrotnie wystąpił na BBS Proms, koncertował także mi.in na City of London Festival, Aldeburgh Festival, West Cork Music w Irlandii, Schleswig Holstein i Rheingau Festival w Niemczech, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Sacrum Profanum w Krakowie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu oraz australijskim Perth International Arts Festival. Oprócz Wigmore Hall kwartet wystąpił z recitalami w londyńskiej Cadogan Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Bridgewater Hall w Manchesterze, National Gallery of Art, Phillips Collection oraz w Smithsonian Institute w Waszyngtonie (na komplecie instrumentów Antonio Stradivariego), Studio 104 w Maison de la Radio w Paryżu, Le Grand Theatre w Bordeaux, Sali im. Martinů w Pradze, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Konzerthausach w Wiedniu i Berlinie, Sejong Center w Seulu, czy Beijing Concert Hall w Pekinie.
W latach 2004-2006 zespół objęty był elitarnym programem New Generation Artist. Efektem były liczne występy, nagrania wydawane na płytach i dołączane do “BBC Music Magazine”, oraz transmisje radiowe. Od tego czasu koncertów kwartetu można regularnie słuchać m.in. w Programie 2 Polskiego Radia, BBC 3 i wielu innych rozgłośniach. Recitale RSQ transmitowane były przez telewizję Mezzo i TVP Kultura. W historii zespołu ważną rolę odegrał także specjalny koncert dla królowej Elżbiety II.
PROGRAM: Mozart Divertimento D-dur; Mozart najpiękniejsze kwartety smyczkowe; Dworak – kwartet smyczkowy F-dur, op 96 “Amerykański”
Więcej szczegółów o artystach i programie na www.PerlaBaroku.pl

20.06 Wtorek g.19.00 – KONCERT 2
MURAS / BRZEZINA DUO
Jakub Muras – saksofon sopranowy, altowy
Łukasz Brzezina – akordeon

Jakub Muras jest wszechstronnym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich saksofonistów. Jako solista i kameralista występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. we Francji, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Litwie, Estonii i w Polsce. Jest laureatem ponad 30 głównych nagród w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Za szczególne osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, a także programem Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska.
Artysta jest współzałożycielem i sopranistą The WHOOP Group – najbardziej rozpoznawalnego polskiego kwartetu saksofonowego, z którym aktywnie koncertuje. Zespół cieszy się popularnością oraz uznaniem publiczności na całym świecie. Klip kwartetu z nagraniem Burzy Antonia Vivaldiego ma kilkadziesiąt milionów odsłon w internecie.
Jakub Muras z sukcesami zajmuje się także kompozycją i aranżacją. W 2022 roku nakładem wydawnictwa Chopin University Press ukazała się płyta Debut zespołu Warsaw Saxophone Orchestra z Błękitną Rapsodią Georga Gershwina w aranżacji Murasa na 14 saksofonów. Płyta została uhonorowana nagrodą Fryderyk w kategorii “Album Roku – Muzyka Orkiestrowa”.
Łukasz Brzezina jest laureatem ponad 30 nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, m. in.International Music Competition “Grand Prize Virtuoso”, IBLA Grand Prize, VIII Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego”Alkagran 2014″. Był także finalistą konkursu “Młody Muzyk Roku 2012”. Od początku swojej edukacji muzycznej występował jako solista i kameralista w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Słowacji i Włoszech. W 2016 roku zadebiutował w londyńskiej Royal Albert Hall, a podczas trasy koncertowej po USA, w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.
PROGRAM: W programie m.in. 4 Pory Roku Vivaldiego, 4 Pory Roku Piazzolli, Bach – koncert włoski, Iturralde, Ravel, Darius Milhaud – Scaramouche.
Więcej szczegółów o artystach i programie na www.PerlaBaroku.pl

21.06 Środa g.19.00 – KONCERT 3
OVERTONE ENSEMBLE
“TRZY SKŁADNIKI FRANCUSKIEGO SMAKU” Muzyka Baroku francuskiego
Michaela Koudelkova – flet prosty, flet traverso
Klaudia Matlak – skrzypce barokowe,
Maurycy Raczyński – klawesyn

Debiut Overtone miał miejsce w 2015 roku na koncercie z cyklu Fringe na Baroque Vantaa Festival w Finlandii. Trio koncertowało w wielu ważnych ośrodkach muzycznych m.in. w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, kilkukrotnie w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, na festiwalach “Maj z Muzyką Dawną”, “Barok na Spiszu”, “Festiwal Bachowski w Świdnicy”, podczas “Festivalul Baroc Timișoara” w Rumunii, czy podczas Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie. Repertuar zespołu jest skoncentrowany głównie wokół muzyki francuskiej i niemieckiej XVII i XVIII wieku. Overtone odnajduje swój własny język muzyczny, czerpiąc
wiedzę i inspirację z rożnych ośrodków muzyki dawnej na świecie takich jak Francja, Włochy czy Niemcy. Celem zespołu jest odkrywanie mniej znanej muzyki barokowej i prezentowanie jej szerokim kręgom odbiorców.
Członkowie trio na co dzień współpracują z polskimi i zagranicznymi zespołami barokowymi takimi jak: Arte dei Suonatori, Capella Cracoviensis, Wrocław Baroque Ensemble, {OH!} Orkiestra Historyczna, Collegium 1704, są stypendystami programu MKiDN “Młoda Polska” oraz laureatami konkursów : XV Międzynarodowy Konkurs Klawesynowy Gianni Gambi w Pesaro i Międzynarodowego Konkursu Bachowski w Lipsku.
PROGRAM: Muzyka francuskiego baroku: Pierre Danican Philidor (1681-1731); François Couperin (1668-1733); Jacques Duphly (1715-1789); Joseph Bodin de Boismortier (1689-1755).
Więcej szczegółów o artystach i programie na www.PerlaBaroku.pl 🙂

DONATORZY
Festiwal jest dofinansowany ze środków MIASTA KOBYŁKA, POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO, WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.
Sponsor: NUCTECH S.A. /Kobyłka

Współpraca medialna:
RMF CLASSIC, RADIO DLA CIEBIE, WWL24.info, ŻYCIE POWIATU NA MAZOWSZU

W imieniu własnym i Słuchaczy – pięknie dziękujemy
Organizator: Fundacja Perła Baroku

www.PerlaBaroku.pl

https://www.facebook.com/events/640316944162323/

Data

cze 19 - 21 2023
Zakończone!

Czas

19:00 - 21:00

Lokalizacja

KOBYŁKA Bazylika Świętej Trójcy ul. Kościelna 2
Kategoria

Organizator

Perła Baroku - Koncerty Mistrzów. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
Email
noreply@facebookmail.com