22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS | Zielonka 2024

22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. W Zielonce już po raz drugi festiwal współorganizuje Kolejowa 11.

Dostęp do wszystkich projekcji filmowych jest bezpłatny.

❗️PROGRAM FESTIWALU:
⏰ Seanse startują o 20:45

👉 5 czerwca (+18)
⓵ Czarnobyl 22
20′ 2023 Ukraina, reż. Oleksiy Radynski
Kiedy wiosną 2022 roku rosyjskie wojska wkroczyły do Czarnobyla, odżyły demony przeszłości. Opierając się na opowieściach pracowników elektrowni i nagranych przez nich ukrytą kamerą materiałach, Oleksiy Radynski próbuje zrekonstruować krótką okupację skażonej strefy i odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: co Rosjanie próbowali tam osiągnąć?

⓶ 20 dni w Mariupolu
94′ 2023 Ukraina, reż. Mstyslav Chernov
Laureat Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”. Bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną.

👉 19 czerwca
⓵Nasz cały świat
81′ 2023 Niemcy reż. Frederik Subei
Pierwotny las, zamieszkiwany przez lud Guajajara, jest regularnie wycinany pod uprawy albo w celu nielegalnej sprzedaży drewna. Deforestacja nie tylko zabiera przestrzeń do życia Guajajara oraz narusza ich tradycje, ale także zagraża sąsiedniemu ludowi Awá – unikalnej społeczności leśnych nomadów, którym dotychczas udawało się uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z cywilizacją białego człowieka. Pozostawieni samym sobie przez brazylijski rząd, Guajajara patrolują dżunglę z bronią w ręku, próbując powstrzymać drwali, ranczerów, przemytników narkotyków i wszystkich, którzy wkraczają na ich ziemię w złych zamiarach.

👉 3 lipca
⓵ Ambasadorka z TikToka
33′ 2022 Niemcy, reż. Nicola Fegg
Valeria niespodziewanie staje się twarzą całego pokolenia młodych Ukrainek i Ukraińców – i stara się to sensownie wykorzystać. Ale internetowa popularność ma swoje ciemne strony – dziewczyna musi zmierzyć się z falą hejtu ze strony rosyjskich trolli.

⓶ Szwedy. Innego losu nie mamy
50′ 2023 Polska, reż. Robert Kowalski
Donbas, 591. dzień wojny. Ruszają tuż przed wschodem słońca. Grupę prowadzi Biały, zastępca dowódcy plutonu, instruktor spadochroniarstwa klasy mistrzowskiej. Do linii frontu jest mniej niż kilometr. Cel – rosyjscy zwiadowcy, którzy zapuszczają się na ich terytorium. Tytułowe „Szwedy” to pluton 130. Kijowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej, którego nazwa pochodzi od nazwiska jednego z jego członków, Dimy Szczwecowa. Mówi się, że są zuchwali i że sprzyja im niesamowite szczęście.

👉 17 lipca
⓵ Tokyo uber blues
93′ 2022 Japonia, reż. Taku Aoyagi
Czy wiesz, co dzieje się, kiedy w deszczowy dzień wybierasz w smartfonie ulubioną restaurację i klikasz przycisk „zamów”? Kuszony perspektywą wysokich zarobków niespełna trzydziestoletni Taku Aoyagi wyrusza ze swojej rodzinnej miejscowości do Tokio, by zostać dostawcą jedzenia i choć częściowo spłacić zaciągnięty na studiach kredyt. Już wkrótce codzienność Taku zacznie przypominać grę, w której jedynym sposobem na przeżycie będzie wbijanie kolejnych leveli na poziomie hard. „Tokio Uber blues” to przenikliwy i pełen nieoczywistego humoru dokument o świecie cyfrowego prekariatu i narodzinach nowej, współczesnej klasy pracowniczej.

👉 24 lipca
⓵ Zróbmy hałas
11′ 2023, Kanada, reż. Josiane Blanc
Kanadyjskie nastolatki organizują się przeciwko molestowaniu i przedmiotowemu traktowaniu kobiet w swoich liceach. Nie czekając na dorosłych biorą sprawy w swoje ręce – i domagają się od miejscowych polityków przyjęcia rozwiązań prawnych, które pomogą ograniczyć występowanie przemocy na tle seksualnym w szkole.

⓶ Film okresowy
93′ 2023 USA reż. Lina Plioplyte
Gdy w 1985 roku Courteney Cox w reklamie telewizyjnej tamponów po raz pierwszy użyła słowa „okres”, wydawało się, że świat stoi u progu rewolucji obyczajowej. Jak to możliwe, że dziś, po niemal czterdziestu latach miesiączka to wciąż temat wstydliwy i kontrowersyjny? Wraz z reżyserką przyglądamy się patriarchalnym normom kulturowym, wpajanemu poczuciu wstydu i temu, jak kobiety systemowo pomijane są w liczących się dziedzinach życia – od zdrowia po edukację. Bo choć menstruacja dotyczy ponad połowy populacji, wciąż jest doświadczeniem, które pozostaje na obrzeżach debaty publicznej.

👉 31 lipca
⓵ Matczyzna
92′ 2023 Szwecja, Ukraina, Norwegia, reż. Alexander Mihalkovich, Hanna Badziaka
Film totalny, którego monumentalna forma ściśle wiąże się z treścią. Wszystko ma tu symboliczny wymiar – ołowiane niebo niczym wieko trumny zamyka się nad głowami bohaterów, a słońce wychodzi zza chmur jedynie w scenach ukazujących białoruski karnawał wolności z sierpnia 2020 roku. „Matczyzna” to opowieść o poszukiwaniu sprawiedliwości dla ofiar „fali” w wojsku – a jednocześnie zbiorowy portret pokolenia, które weszło w dorosłość w przełomowym momencie białoruskiej historii. Twórcy filmu towarzyszą matkom zabitych żołnierzy latami przemierzającym bezkresne urzędowe labirynty – i młodym ludziom, którzy smakują ostatnie chwile wolności tuż przed zmieleniem w totalitarnej maszynce do mięsa.

👉 7 sierpnia
⓵ Pegazus. Szpieg w moim telefonie
52′ 2023, Francja, Wielka Brytania, reż. Anne Poiret, Arthur Bouvart
W lipcu 2021 świat po raz pierwszy usłyszał o Pegasusie – izraelskim oprogramowaniu inwigilacyjnym. Dzięki bezprecedensowemu wyciekowi danych międzynarodowe śledztwo prowadzone przez Forbidden Stories ujawniło istnienie ponad 50 000 potencjalnych ofiar Pegasusa – wyrafinowanego narzędzia szpiegowskiego opracowanego przez izraelską firmę NSO Group. Wśród ofiar byli dziennikarze, obrońcy praw człowieka, prawnicy, politycy, naukowcy, biznesmeni. Zajmujący się sprawą dziennikarze odtwarzają kolejne kroki prowadzące do ujawnienia wyników śledztwa i demaskują autorytarne działania władz, naruszenia prywatności obywateli i ich skutki. Pegasus wykorzystywany był (i jest) między innymi do walki z opozycją, odkrywania źródeł dziennikarskich i poznawania planów aktywistów.

⓶ Prawdziwsze od prawdy
93′ 2023 Niemcy, reż. Daniel Andreas Sager
Kiedy Claas Relotius – największe od lat nazwisko niemieckiego dziennikarstwa – odbierał w 2019 roku ostatnią w swojej karierze nagrodę, wiedział już, że godziny jego sławy są policzone. Kilka dni później wybucha gigantyczny skandal: reportaże, dzięki którym dotarł na szczyt okazały się wytworem jego fantazji. Daniel Sager zagląda w swoim znakomicie udokumentowanym filmie za kulisy „afery Relotiusa”. Czy w dobie wszechobecnego relatywizmu i hermetycznych informacyjnych baniek w ogóle jest jeszcze zapotrzebowanie na prawdę i dziennikarski obiektywizm?

❗️Program szczegółowy znajdziesz na:
https://watchdocs.pl/festiwal-objazdowy/wiosna-lato-2024/-zielonka

organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

współorganizator: Kolejowa 11

współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska („Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations

partnerzy: ChaiKola

patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu są wyłącznie poglądami autorów treści i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Unia Europejska ani organ przyznający dofinansowanie nie ponoszą odpowiedzialności za poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu.

https://www.facebook.com/events/394980930207361/?event_time_id=394980933540694

Data

lip 03 2024
Zakończone!

Czas

20:45 - 22:30

Lokalizacja

Kolejowa 11, 05-220 Zielonka, Poland

Organizator

Kolejowa 11
Kolejowa 11
Telefon
537 389 524
Email
kolejowa11@zielonka.pl