Festiwal Literacki Znaczenia 2023

Z radością prezentujemy program tegorocznego Festiwalu Literackiego Znaczenia!
To już 3 edycja tego wielkiego święta miłośników literatury! Przed nami 3 dni wypełnione wydarzeniami inspirowanymi książką Ewy Pluty “Rubież. Reportaż wędrowny”. Wraz z autorką i znakomitymi gośćmi Festiwalu wyruszymy w podróż do krainy Znaczeń i po raz kolejny udowodnimy, że dobra książka może inspirować przez długi czas!

🗓 16 i 17 września zapraszamy do Wołomina.
🗓 18 września widzimy się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

Szczegółowy program Festiwalu prezentujemy poniżej:

WOŁOMIN, SOBOTA 16 WRZEŚNIA

godz. 10.00-12.00
Szczeliny Wołomina
Miejska Biblioteka Publiczna, Wileńska 32

Spacer w poszukiwaniu przyrody w kątach miasta, pod kamieniami, na granicach betonu, z przyrodnikiem i poetą Michałem Książkiem.

Zapisy: zgloszenia@znaczenia.pl.

godz. 12.00-14.00
Wędrówka Nabu
Miejska Biblioteka Publiczna, Wileńska 32

Spektakl przygotowany przez Anię Woźniak i Joannę Sarnecką, inspirowany bajką Jarosława Mikołajewskiego, to próba upamiętnienia małych bohaterów – dzieci w drodze, na granicach, to historia o ich odwadze i zmaganiach ze złem i o pomocnej przyrodzie. Po spektaklu spotkanie z artystkami i Jarosławem Mikołajewskim.

Spektakl dla dorosłych i dzieci od 10 r.ż.

godz. 14.30
Otwarcie festiwalu. Tutejszość
Stara elektrownia, Daszyńskiego 3

Wernisaż archiwalnych fotografii przedstawiających dawną, beztroską zabawę i odpoczynek mieszkanek i mieszkańców Wołomina w mieście oraz w okolicznej przyrodzie.

Kuratorka: Marta Czyż
Partnerzy: Fundacja ODA, Dawny Wołomin na fotografiach

godz. 16.15-17.45
Spotkania
Stara elektrownia, Daszyńskiego 3

Pokaz etiud studentów Szkoły Filmowej w Łodzi z udziałem jej wykładowcy, Andrzeja Dąbrowskiego.

godz. 18.00-19.30
Pogranicza
Stara elektrownia, Daszyńskiego 3

Wieczór z założycielami Fundacji “Pogranicze” i twórcami Ośrodka “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach – Małgorzatą Sporek-Czyżewską i Krzysztofem Czyżewskim. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna magazynu “Pismo”.

godz. 19.30
Chłopcy z Nowoszyszek
Stara elektrownia, Daszyńskiego 3

Koncert zespołu założonego przez pasjonatów tradycyjnej muzyki z pogranicza polsko-litewsko-białorusko-żydowskiego. Adrian Żukowski – harmonia, Piotr Fiedorowicz – skrzypce i dudy, Paweł Luto – baraban i bęben obręczowy, Urszula Murawko – cymbały.

WOŁOMIN, NIEDZIELA 17 WRZEŚNIA

godz. 12.00-14.00
Pochód na koniec świata
Miejska Biblioteka Publiczna, Wileńska 32

Happening – przemarsz po ulicach Wołomina na czas końca świata, z udziałem trębaczy i perkusistów Wołomińskiej Orkiestry Dętej, poetek i poetów: Małgorzaty Lebdy, Joanny Mueller, Barbary Klickiej, Wandy Lipińskiej, Urszuli Zajączkowskiej, Michała Książka oraz działaczy na rzecz ludzkości i przyrody: Sióstr Rzek – Joanny Bieli-Gazdy i Urszuli Dragan, Roberta Rienta, Daniela Petryczkiewicza, a także sekcji taneczno-wokalnych MDK w Wołominie.

godz. 15.00
Granice ciała, granice wyobraźni
Przystanek Smaki Mamuśki, ul. Ogrodowa 9

Spotkanie z Małgorzatą Lebdą i Joanną Mueller – jednym z najważniejszych głosów współczesnej poezji – by podejrzeć, jak rozmawiają ze sobą całkiem inne głosy i inne wyobraźnie.

godz. 17.00
Na poboczu Ameryk
Miejska Biblioteka Publiczna, Wileńska 32

Pokaz slajdów i opowieść o pieszej wędrówce z Meksyku do Kanady, uhonorowanej mianem “Podróży roku” przez “National Geographic Traveler”. Z autorami książki Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady – Olą Synowiec i Arkadiuszem Winiatorskim, rozmawia Wojciech Szot.

Wydarzenie tłumaczone na PJM.

godz. 18.30
Finał Festiwalu
Miejska Biblioteka Publiczna, Wileńska 32

Rozmowę z Laureatką Festiwalu – Ewą Plutą, poprowadzi Zofia Król – Przewodnicząca Kapituły i redaktorka naczelna “Dwutygodnika”. Fragmenty nagrodzonej książki Rubież. Reportaż wędrowny przeczyta Andrzej Chyra.

Wydarzenie tłumaczone na PJM.
WARSZAWA, PONIEDZIAŁEK 18 WRZEŚNIA

godz. 19:00
Rubieże, granice, metafory
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12

Spotkanie z Ewą Plutą, laureatką Nagrody ZNACZENIA 2023. Rozmowę poprowadzi Elżbieta Szymańska (Mazowiecki Instytut Kultury).

Wydarzenie tłumaczone na PJM.
_____
Wołomin I Mazowiecki Instytut Kultury I Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie im. Zofii Nałkowskiej I Miejski Dom Kultury w Wołominie I Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina I Pismo I Dwutygodnik I Radio FAMA Wołomin 94,7 FM I

https://www.facebook.com/events/645168314063646/

Data

wrz 16 - 18 2023
Zakończone!

Czas

10:00 - 20:00

Lokalizacja

Wołomin

Organizator

Festiwal Literacki Znaczenia
Email
noreply@facebookmail.com