SOLD OUT – Kirszenbaum w Kolejowej 11 – Zielonka k. Warszawy

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip.

⏰Zapraszamy na koncert tego niecodziennego duetu 1 kwietnia o 19:00.
🎟Wstęp z darmową wejściówką, dostępną wyłącznie online: https://app.evenea.pl/event/884718-17/

Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: To chyba jazz. Nic bardziej mylnego. W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów.

Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza, i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven czy Morświnem) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, techwritera i gitarzysty), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Przed debiutem płytowym Stypa komedianta (Karrot Kommando, 2019), nagranym we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Kirszenbaum własnym sumptem opublikował kilka pojedynczych utworów oraz EP Golem XV, wraz z towarzyszącymi im kolażami filmowymi. Od 2017 roku pojawiał się na antenach Radia Kraków, Antyradia, Radia 357, Radia Nowy Świat, Jedynki, Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia oraz prowadził intensywną działalność koncertową, występując przed takimi artystami jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski Yamantaka//Sonic Titan, Pablopavo i Ludziki czy Kapela Ze Wsi Warszawa.

Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Szpyrka tłumaczy poezję, prozę i teksty filozoficzne z angielskiego i hiszpańskiego. Efekty jego pracy publikowały m.in. Wizje, Inter-, Stoner Polski, KONTENT czy Literatura na Świecie, a w 2021 roku ukazał się jego translatorski debiut: pierwszy polski przekład książki Jak się tworzy powieść Miguela de Unamuno (Państwowy Instytut Wydawniczy, 2021). Z kolei eseje oraz polsko- i anglojęzyczna proza Wiśniewskiego pojawiała się m.in. w Wizjach, Helikopterze, Nowej Orgii Myśli, kwartalniku KONTENT, Interze-, Obszarach Przepisanych, Stonerze Polskim, Popmodernie, Stronie Czynnej, Afroncie, czy Zupełnie Innym Świecie. W 2022 roku ukazała się zarówno jego debiutancka powieść pt. Myja (Biuro Literackie, 2022), jak i druga powieść pt. Robak (Wydawnictwo Filtry, 2022), za którą otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Kirszenbaum zagrał ponad 130 koncertów w Polsce, Czechach, Niemczech i Słowacji.

Facebook: fb.com/kirszenbaum
Instagram: instagram.com/kirszenkirszen
Bandcamp: kirszenbaum.bandcamp.com
YouTube: youtube.com/kirszenbaum
Spotify: sptfy.com/kirszenbaum

.
.
.
.
.
.
UWAGA! Udział w wydarzeniu łączy się z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku w relacjach zdjęciowych i filmowych z wydarzenia.

https://www.facebook.com/events/1260007734922487/

Data

kwi 01 2023
Zakończone!

Czas

19:00 - 22:00

Lokalizacja

Kolejowa 11

Organizator

Kolejowa 11
Kolejowa 11
Telefon
537 389 524
Email
kolejowa11@zielonka.pl