Koncert z okazji Dnia Matki – Orkiestra Symfoniczna Nadiia

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z muzyką klasyczną z okazji Dnia Matki. Już 26 maja 2024 roku o godzinie 18.00 na Scenie MCER wystąpi blisko 40-osobowa orkiestra NUSO (Ukraińska Orkiestra Symfoniczna “Nadiia”) z repertuarem stworzonym specjalnie na tę okazję.

Koncert “Najpiękniejsze tańce dla mamy” to uczta dla miłośników muzyki, prawdziwa podróż szlakiem najbardziej znanych tańców świata: mazurki, czardasze, walce, tańce słowiańskie i wiele innych!

Bilety są dostępne w kasach MCER i na www.bilety24.pl

Program koncertu

Pierwsza część:

Strauss “Odgłosy wiosny”
Brahms “Tańce Węgierskie” 1-7
Strauss “Nad pięknym modrym Dunajem”
Moniuszko “Mazur”
Druga część:

Kalachevski “Ukraińska symfonia” 2 część”
Grieg “Taniec Anitry”
Dvorak “Tańce słowiańskie” wybrane z Op.46 i Op.72
Offenbach “Can-can”
Dyrygent: Vitalii Liashko

Artyści NUSO to w większości członkowie założonej ponad trzydzieści lat temu, najstarszej w Ukrainie, młodzieżowej orkiestry symfonicznej (MASO Charków). Przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę orkiestra funkcjonowała w Charkowie.

Orkiestra przed wybuchem wojny dawała cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności. Została założona w 1993, by już rok później otrzymać tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze. W 2008 nadano jej status Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie.

W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół utracił możliwość koncertowania w swoim, doświadczonym działaniami wojennymi mieście. Wielu muzyków straciło swoje domy. Orkiestra jako Zespół nie ma obecnie w Charkowie możliwości funkcjonowania. Ze względu na szczególnie intensywne działania wojenne w okolicach Charkowa zabroniono organizowania tam większych imprez kulturalnych, w tym koncertów orkiestrowych.

Nowy artystyczny dom muzycy MASO znaleźli przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Polsce m.in. w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Od października 2022 roku, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, orkiestra NUSO funkcjonuje dzięki Samorządowej Instytucji Kultury – Katowice Miasto Ogrodów, przy wsparciu Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska, pod artystycznym kierownictwem dyrygenta, oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała.

W ramach polskiej rezydencji zespół wystąpił m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej, na festiwalach: Eufonie w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Emanacje w Lusławicach, Brandenburgische Sommerkonzerte w Niemczech, Spaesaggia Festival we Włoszech. Zagrali wiele koncertów charytatywnych m.in. dla szpitala dziecięcego w Prokocimiu, a w słynnej sali KKL Luzern oraz w Forum Yehudi Menuhina w Szwajcarii, dla muzycznych uniwersytetów Charkowa.

Charkowski zespół wziął udział w koncercie “Symfonia Wolności” w Wiedniu, uświetnił Radę OBWE w Łodzi. Pod dyrekcją Dybała Orkiestra wykonała wymagającą II Symfonię “Wigilijną” K. Pendereckiego oraz wspólnie z Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej wzięła udział w koncercie telewizyjnym “Solidarni z Ukrainą”.

https://www.facebook.com/events/3433322583479827/

Data

maj 26 2024
Zakończone!

Czas

18:00 - 21:00

Lokalizacja

ul Wspólna 40-42, 05-270 Marki, Poland

Organizator

MCER - Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne
MCER - Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne
Telefon
+48 22 100 23 41
Email
mcer@mcer.pl