Piknik historyczny i wojskowy w Radzyminie

Zapraszamy na żywą lekcję historii do Radzymina. W ramach obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie zapraszamy na Piknik historyczny i wojskowy.

Przygotowaliśmy dla Was:

1. Wystawę pojazdów historycznych i sprzętu wojskowego: czołg Leopard, samochód White 1916r., Phanomen Kfz.31, Renault cv.22, armata, itp.

2. Wystawę broni historycznej z 1863-1945r.

3. Wojskową grochówkę serwowaną przez żołnierzy Wojska Polskiego.

3. Grę miejską składająca się z następujących punktów:
•Punkt werbunkowyw którym będą wydawane karty mobilizacyjne Ochotniczej Armii gen. Józefa Hallera.
•Warsztaty ślusarskie w zdekonstruowanym pojeździe z 1917r. W pojeździe mieszczą się narzędzia ślusarskie przy pomocy, których wykonywane będą odciski znaku Hallerczyków oraz breloczek do kluczy z łuski Mauser Mosin.
•Stanowisko “sanitarne” – Szpital Polowy znajdujący się z rekonstruowanym namiocie historycznym. Na tym stanowisku odbędzie się wystawa historycznego wyposażenia medycznego. Przeprowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy bandażowania i
usztywniania kończyn, w których wezmą udział uczestnicy pikniku.
•Musztra – szkolenie wojskowe, które będzie odbywało się w obozie wojsk polskich ochotniczych z 1920r. Diorama pod obozowisko historyczne, które składało się będzie z trzech namiotów wojskowych, paleniska, elementów fortyfikacji, masztu z flagą biało-czerwoną , wystawą sprzętu i uzbrojenia. Na stanowisku rekonstruktorzy w mundurach historycznych przeprowadzą animację dla publiczności. Będzie to szkolenie dla uczestników pikniku podczas którego przekazane zostaną podstawowe komendy musztry wojska polskiego i musztra Gen. Józefa Hallera Błękitnej Armii.
•Wojskowy tor sprawnościowy – specjalnie przygotowany tor składający się z pięciu ćwiczeń, które wykonuje się pod rząd. Cały test rozpoczyna się od pozycji leżącej i polega na pokonaniu przeszkód, aby dotrzeć do wyznaczonego punktu. Tor dostosowany jest do wieku i możliwości fizycznej uczestnika pikniku.
•Komendant Punku Werbunkowego jest to rodzaj egzaminu (quiz historyczny), gdzie będzie sprawdzona wiedza z zagadnień historycznych z 1920r. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi są przewidziane nagrody.

Poza tym będziecie mogli skorzystać z:
– torów łuczniczych
– toru do strzelania precyzyjnego (pistolet laserowy)
– warsztatów plastycznych “Pochodnia olimpijska”
– warsztatów plastycznych “Stwórz własną torbę MBW1920”
– zajęć edukacyjnych “Bezpiecznie nad Wisłą” (wspólnie z stołecznym Komisariatem Rzecznym Policji)
– obejrzeć wystawę mobilną “Bezpiecznie nad Wisłą”
– obejrzeć filmy w technologii VR (przygotowane wspólnie z Biurem Niepodległa).

https://www.facebook.com/events/339528251736126/

Data

sie 15 2023
Zakończone!

Czas

14:00 - 17:00

Lokalizacja

"Lądowisko papieskie" przy Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie

Organizator

Gmina Radzymin
Email
noreply@facebookmail.com