Spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą w Kolejowej 11
Zapraszamy serdecznie na wieczorne spotkanie autorskie z Panem Remigiuszem Grzelą – prozaikiem, poetą, dramaturgiem, publicystą, scenarzystą, kierownikiem literackim warszawskiego Teatru Żydowskiego oraz Festiwalu Warszawa Singera. Nasz gość jest autorem dwudziestu książek, w tym między innymi biografii prof. Joanny Penson, Barbary Krafftówny, Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej, Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata. W 2017 roku Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej przyznało mu medal honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim” za „kultywowanie pamięci o oporze i walce Żydów z faszyzmem niemieckim podczas II wojny światowej”. Jego ostatnia książka „Trzy życia Ireny Gelblum” jest polifonicznym, intrygującym portretem biograficznym uczestniczki Powstania w getcie warszawskim, która przez cale życie negowała swe bohaterstwo, ukrywając swą tożsamość, wielokrotnie ją zmieniając.
⏰Data: 22 maja, godzina 19:00
🎟Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne online.
Głównym tematem naszego spotkania będzie książka poświęcona artystycznemu małżeństwu.
Kalina Jędrusik. Stanisław Dygat. Uwodziciele. Hipnotyzerzy. Królowie życia.
Byli dla siebie stworzeni. I byli dla siebie przekleństwem. Kalina przez całe życie była wpatrzona w ojca libertyna, który żył w trójkącie z żoną i jej siostrą. Stanisław pod względem obyczajów bardzo go przypominał. Uznany, charyzmatyczny i sporo od niej starszy pisarz zauważył ją na ulicy, gdy był jeszcze mężem innej. Długo szedł tyłem, by nie stracić jej z oczu – bo w początkującej nieśmiałej aktorce o wielkich i smutnych oczach zobaczył materiał na wielką gwiazdę i pierwszą seksbombę polskiego kina. Dygat wiódł podwójne życie, nie licząc się z nikim. Jędrusik przedstawiał jako swoją żonę, choć był jeszcze mężem Władysławy Nawrockiej. Kiedy Kalina poroniła, w tajemnicy przed nią pogrzebał dziecko. Godził się na jej romanse, a ona opiekowała się nim po zawałach. Eksponowała swoją seksualność jak sztandar. Prowokowała władze swą wolnością. Gdy Gomułka zobaczył jej słynny barbórkowy występ, jej omdlewające spojrzenie i krzyżyk na jej piersi, roztrzaskał telewizor.
W kręgach artystycznych i towarzyskich Kalina i Stanisław byli tak wpływowi, że gdyby żyli dzisiaj i mieli konta w mediach społecznościowych, jednym wpisem mogliby wspomóc lub złamać czyjąś karierę. Remigiusz Grzela obala mit o tym, że błyskotliwy pisarz stworzył kobietę wampa. Tworzy jednocześnie wielowymiarową opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej miłości. Przygląda się karierom obojga, ich związkom, brzemiennym w skutkach decyzjom i wyborom. Zastanawia się, dlaczego nie poznano się na talencie Kaliny i z jakich powodów pisarz tak wybitny i aktualny jak Dygat przebywa obecnie w literackim czyśćcu.
https://www.facebook.com/events/750765843845364/