“Tańcząca z demonami”. Ester Kreitman – zapomniana siostra Isaaca Singera

Kiedy kilkuletnia Ester Singer pyta: “Kim ja będę, tato?”, słyszy odpowiedź: “Nikim oczywiście”. Matka powtarza: “Lepiej być szczęśliwą, jako mleczna krowa, niż stać się zgubionym duchem, co jest losem wykształconej kobiety”.

Nazywana pierwszą żydowską feministka czy też chasydem w spódnicy, Ester nie godzi się na takie życie. Ale przyćmiona przez słynnych braci – Isaaca i Jehoszuę, boryka się z biedą, niezrozumieniem, niechętnym do pracy mężem, wreszcie z demonami, które coraz częściej ją nawiedzają. Zanim umrze, napisze trzy książki, w których Radzymin także się pojawia.

Zapraszamy na spotkanie z dr Moniką Polit i Zofią Ziębą, tłumaczkami powieści “Brylanty” Ester Singer Kreitman. Tłumaczki opowiedzą o splątanych losach pierwszej żydowskiej feministki, a także o zawiłościach tłumaczeń z jidysz. Podczas spotkania Aurelia Sobczak przeczyta fragmenty opowiadań pisarki.

Wydarzenie jest elementem zadania: “Nie tylko Singer. Odkrywamy żydowskich pisarzy Radzymina”, dofinansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Książka Ester Kreitman “Brylanty” ukazała się w 2021 r. nakładem wydawnictwa “Fame Art”.

https://www.facebook.com/events/635797381894810/

Data

kwi 28 2023
Zakończone!

Czas

18:00 - 19:30

Lokalizacja

Galeria Piwniczka

Organizator

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin
Telefon
797 054 664
Email
biuro@bibliotekaradzymin.pl