Teatr Malabar Hotel: NIEOSOBNI – spektakl inspirowany historią Mirona Białoszewskiego

Spektakl “Nieosobni” opowiada o jednej z najciekawszych awangardowych grup twórczych, działającej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Należeli do niej tacy artyści jak Miron Białoszewski, Ludmiła Murawska, Ludwig Hering, Lech Emfazy Stefański, Bogusław Choiński, Stanisław Swen Czachorowski.

Grupa ta początkowo działała w Zielonce i Kobyłce, gdzie odbywały się wieczory poetyckie i działania które dziś zaliczylibyśmy do kategorii performansu. Działania te były zalążkiem dwóch teatrów awangardowych, które zyskały ogólnopolską, a pewnym momencie międzynarodową sławę: Teatru na Tarczyńskiej i Teatru Osobnego. Oba teatry wystawiały pisane przez Białoszewskiego, Heringa, Stefańskiego i Choińskiego krótkie dramaty, którym plastycy tacy jak Murawska nadawali niezwykle oryginalny kształt. Popularne było użycie lalek, masek, ruchomych figur. Teatr Odwiedzili tak ważni twórcy światowi jak Jean Paul Sartre, Simone de Bouvoir czy Alan Ginsberh. Kilka spektakli oglądała jedna z najwybitniejszych polskich aktorek dwudziestego wieku – Irena Ejchlerówna.

Ważnym, wątkiem w spektaklu jest los twórcy, który może zapisać się w historii kultury lub popaść w zapomnienie. Jedynym artystą z wyżej opisanej grupy, który znalazł się w kanonie literackim jest Miron Białoszewski, ulubieniec Artura Sandauera – jednego z najbardziej wpływowych koneserów literatury tamtych czasów. Pozostali twórcy popadli w mniejsze lub większe zapomnienie mimo niewątpliwych osiągnięć. W spektaklu nazywamy to zjadaniem grupy przez jednego artystę.

Spektakl w Formie nawiązuje do plastycznego języka spektakli Teatru na Tarczyńskiej i Teatru Osobnego.

UWAGA: spektakl dla widzów od 15 roku życia.
Spektakl dla widzów od 15 roku życia.
KIEDY? 12 kwietnia, godz. 18:00
GDZIE? OKiS Zielonka, Literacka 20
BILETY? 20 zł https://bilety.io/ieVVT

Reżyseria: Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski
Dramaturgia: Marcin Bartnikowski
Scenografia, kostiumy i lalki: Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski
Choreografia: Marta Bury
Muzyka: Anna Stela
Opieka merytoryczna: Katarzyna Szumlas
Obsada: Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski

Premiera: 13 czerwca 2023

https://www.facebook.com/events/776260444082072/

Data

kwi 12 2024
Zakończone!

Czas

18:00 - 21:00

Lokalizacja

OKiS Zielonka, Literacka 20

Organizator

Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce
Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce
Telefon
22 771 90 70
Email
okis@zielonka.pl