Wernisaż wystawy Marty Podoskiej-Koch w Kolejowej 11
Zapraszamy nie tylko na spotkanie z dużego formatu artystyczną osobowością, dziełami sztuki, ale też do pochylenia się nad owym znikającym światem…
Czeka nas spotkanie z twórczością wybitnej artystki – Marty Podoskiej-Koch 1905-2003).
W tym roku mija 20 lat od Jej śmierci.
Otwarcie wystawy odbędzie się 18 listopada 2023 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny
Obydwoje z mężem Władysławem Kochem, też malarzem, byli wychowankami profesora Tadeusza Pruszkowskiego w przedwojennej warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swej sztuce sięgali do tradycji malarstwa europejskiego, którą łączyli z ożywczą świeżością lokalnych źródeł.
Oboje starali się, z daleka od zgiełku dwudziestowiecznych awangard, budować w malarstwie własny, niepowtarzalny świat. Życie i artystyczny rozwój podporucznika AK Władysława Kocha ps. “Mistrz” zakończyło Powstanie Warszawskie. Marta Koch zaś osiadła w ukochanym domu w podwarszawskiej Zielonce. Po utracie męża, z małym dzieckiem, w realiach powojennej zawieruchy postanowiła kontynuować swoją artystyczną drogę. Co więcej, zdecydowała, że to będzie jedyny sposób zdobywania środków finansowych aby przeżyć.
Heroizm tej decyzji budzi podziw do dziś, a pytanie dla każdego artysty “czy da się wyżyć tylko ze sztuki” pozostaje aktualnym. Również aktualna jest obawa czy dzieła sztuki, sztuki użytkowej, tworzone przede wszystkim w kontekście znalezienia nabywców, nie charakteryzują się obniżoną wartością artystyczną. Przez cale swoje długie życie prezentowana artystka dochowała wierności podjętym decyzjom. Naszym zdaniem zdecydowanie uniknęła także ryzyka poświęcania wartości artystycznej tworzonego dzieła regułom popytu i sprzedaży. Zajmowała się malarstwem sztalugowym i malarstwem na szkle, mozaiką, grafiką użytkową, ceramiką artystyczną. Te, nierzadko drobne, formy jej twórczości ulegają dziś rozproszeniu i zapomnieniu. Marta Podoska Koch przede wszystkim jednak rysowała, szkicowała zawsze i wszędzie…
Właśnie jej rysunki i szkice, powstałe w latach 1960-1990, są prezentowane w przeważającej części wystawy. Ponadto będziecie Państwo mogli zobaczyć ceramikę artystyczną powstałą w latach 50-tych we współpracy z Włocławską Fabryką Fajansu.
https://www.facebook.com/events/886910819515347/