ZUO | Lepszy wróbel w garści, niż skrzypek na dachu – WYKŁAD

Nie samym chlebem człowiek żyje, my wiemy o tym najlepiej! Sport, kultura, ale i nauka, to dziedziny w których nieustannie się rozwijamy. Zielonkowski Uniwersytet Otwarty zaprasza na kolejny nietuzinkowy wykład “Lepszy wróbel w garści, niż skrzypek na dachu”.

Co dwie głowy to nie jedna, dlatego zaprosiliśmy wyjątkowego gościa, prof. dr hab. Joannę Partykę, która odpowie co kryje się w przysłowiach? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują i intuicja dość dokładnie podpowiada nam, co to jest przysłowie. Dziś nie traktujemy przysłów poważnie, choć są “mądrością narodów”, podczas gdy w dawnych wiekach uczono przysłów w szkole. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło…. przysłowiami posługujemy się w mowie potocznej, znajdujemy w literaturze pięknej, czasem udaje się wyłuskać je z tekstów przemówień sejmowych albo też dostrzec na billboardach. Kuj żelazo póki gorące i dowiedz się jakie społeczne i kulturowe potrzeby zaspokajała ta mała forma literacka? Co się kryło w dawnych przysłowiach? A dziś – po co nam przysłowie?

Co za dużo to nie zdrowo, więc więcej pisać nie będziemy!
Zapraszamy!

WSTĘP WOLNY

Wykładowca:
Prof. dr hab. Joanna Partyka, kierownik Pracowni Literatury Renesansu i Baroku Polskiej Akademii Nauk, badaczka literatury i kultury staropolskiej.

https://www.facebook.com/events/222658010150159/

Data

mar 23 2023
Zakończone!

Czas

18:00 - 21:00

Lokalizacja

Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce

Organizator

Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce
Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce
Telefon
22 771 90 70
Email
okis@zielonka.pl