ŻYWE LEKCJE HISTORII W WOŁOMINIE

Zapraszamy do Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka na 3 godzinne warsztaty historyczne w dniach 9, 10 i 11 maja 2023 roku prowadzone przez Grupę Historyczno-Edukacyjną Szare Szeregi.

PROGRAM PROJEKTU

I.Teoretyczna Lekcja Historii z czasu okupacji, które zostaną przedstawione cztery wydarzenia historyczne.

a) Powstanie Armii Krajowej
b) Znak Polski Walczącej- “Kotwica”.
c) Okupacja-nasi rówieśnicy.
d) Struktury państwa podziemnego “Tajne Komplety”.
Nowoczesna forma warsztatów historycznych ma zainteresować odbiorców tematem przeszłości, zainspirować postawą patriotyczną pokoleń walczących o Niepodległość Polski w II wojnie światowej oraz przekazać najważniejsze informacje o treści historycznej i patriotycznej. Zadaniem projektu jest wykształcenie u młodych odbiorców spójnej wizji naszej przeszłości, z logicznym ciągiem wydarzeń natury przyczynowo -skutkowej. Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna “Szare Szeregi” realizuje zadania w ramach uświetnienia i krzewienia polskich wartości, obyczajów, historii oraz szerzenia postaw patriotycznych a także uświadamia społeczeństwu o nieznanych aspektach historii swojej ojczyzny w walkach o niepodległość. Zwiększenie popularności i atrakcyjności polskiej wojskowości. Kształtowanie świadomości historycznej. Warsztaty te mają na celu pokazać zaangażowanie i braterstwo młodych Polaków harcerzy z różnych organizacji młodzieżowych w walce o wolność stolicy w akcji Burza. Losy pokolenia Kolumbów Polaków czasu II Rzeczpospolitej.

II. Warsztaty krawieckie.
Szycie opasek biało-czerwonych na epokowych maszynach na korbkę z 1916 roku. Opaska jest własnością uczestnika pikniku.

III. Szpital Polowy

Można również nauczyć się podstawowych zasad “sanitarnych”, poznać medykamenty (łóżko, nosze, torby sanitariuszek , umundurowanie…..), używane podczas okupacji i Powstania Warszawskiego.
Zaprezentujemy techniki bandażowania, opatrzymy rannego oraz przeniesiemy go na noszach i dostarczymy do Szpitala Polowego. Udział kobiet w Powstaniu Warszawskim często jest marginalizowany i umniejszany. Należy jednak zaznaczyć, iż także one odegrały ogromną rolę w tej nierównej walce z okupantem.
Kobiety w Powstaniu Warszawskim były sanitariuszkami, kucharkami, łączniczkami, minerkami, żołnierkami oraz peżetkami -to te, które należały do organizacji Pomoc Żołnierzowi. Nie zabrakło także kobiet – szeregowych żołnierzy, które walczyły z bronią w ręku (Magdalena Grodzka- Gużkowska była strzelcem wyborowym). Sanitariuszki poświęcały się zostając przy rannych i umierających w szpitalach. Były prawdziwymi bohaterkami.

IV.Zajęcia z musztry – dyscypliny wojskowej oraz rekonstruktorzy będą przedstawiać swoje umundurowanie , wyposażenie wojskowe i eksponaty.
Zajęcia z naziemnej linii łączności. Podłączanie telefonów polowych.

Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmujemy:
– telefonicznie pod nr 501-981-346
– na adres email fabryczka@powiat-wolominski.pl

•9 maja zapisy dla przedszkoli
•10 maja zapisy dla szkół podstawowych
•11 maja zapisy dla szkół średnich

Koszt warsztatów
– 40 zł / uczestnik
– w cenie 3 h zajęć zgodnie z programem i ciepła, pożywna zupka.

https://www.facebook.com/events/1079979603396351/

Data

maj 09 - 11 2023
Zakończone!

Czas

09:00 - 10:00

Lokalizacja

Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka

Organizator

Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka
Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka
Telefon
501 981 346
Email
fabryczka@powiat-wolominski.pl