Kultura na wynos: ciekawie o bitwie 1920

W ramach działań „Kultura na wynos od OKiS” zamieszczamy ciekawostki znalezione w sieci, szczególnie te lokalne. Tym razem nowiny z Ossowa.

Na podsumowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, czyli potocznie muzeum w Ossowie zrealizowało nowe filmy edukacyjne.

Zachęcamy do obejrzenia, jako pierwszej, gawędy rysownika Piotra Karszni. Film jest opowiedzianą rysunkiem historią krzyża w Ossowie i zarazem szybkim kursem rysunku. Inspiruje młodych zarówno do pogłębiania wiedzy historycznej, jak i do podjęcia własnych prób ilustrowania.

Piotr Karsznia jest autorem licznych plastycznych publikacji dotyczących Bitwy Warszawskiej oraz ilustratorem książki „Wojna polsko-bolszewicka w literaturze polskiej”. Zachęca także młodzież do samodzielnej dokumentacji historycznej swoich okolic.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=MzcOc5Sf7PY

Dla miłośników literatury Muzeum zrealizowało natomiast wykład. Dotyczy on realizowanego od dwóch lat projektu badawczego poświęconego literaturze polskiej z okresu Bitwy Warszawskiej, opisującej lub odnoszącej się do wojny. Zadania zebrania, usystematyzowania i analizy tekstów podjęła się prof. dr hab. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Konsultantką naukową była prof. dr hab. Anna Cegieła. Przygotowany wykład jest unikatowym przeglądem dotychczas w większości nieznanych tytułów.

Ponadto SIK „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” zaprasza na swoim kanale  także do obejrzenia prezentacji rekonstruktora Macieja Figlona o uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy 1920 r.

Filmy tutaj: https://www.youtube.com/channel/UC6HYyT1EPwU_MS82oN1dUzg 

Źródło: http://okis.zielonka.pl/

Poprzedni artykułUrodziny Zofii Nałkowskiej i cykl nagrań z „Domu nad łąkami”
Następny artykułZabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju