Rezerwat “Dębina”

Rezerwat Dębina to najstarszy rezerwat w woj. mazowieckim utworzony w 1952 r. w celu ochrony 200 letnich dębów szypułkowych. Zapraszamy do przejścia ścieżki edukacyjnej, która dostępna jest od strony miejscowości Ostrówek.

[…] Mimo, że utworzono go dopiero w 1952 roku, były już wcześniejsze plany jego zachowania dla przyszłych pokoleń. Zawierucha II Wojny Światowej spowodowała, że nie ziściły się one w formie praktycznej. Walory uroczyska ”Dębina” dostrzegli polscy przyrodnicy jak i zwykli mieszkańcy, o czym świadczą rosnące tutaj ponad 200-letnie dęby szypułkowe o puszczańskim pokroju pni sięgającej ok. 30 metrów wysokości. Wiele z nich to okazy o grubości w obwodzie pnia 400-500 cm, a zatem dorównujące olbrzymom z Puszczy Białowieskiej! Co istotne dębiński las zachowuje układ piętrowy, gdzie ów królewskie dęby panują niepodzielnie. Niższe piętro lasu o rozwiniętej prowieniencji porasta grab zwyczajny o baśniowo powyginanych i dziuplastych kształtach. Dzięki czemu w rezerwacie panuje niepokojąco wciągający klimat mroku i cienia. Jeśli ktoś lubi takie światy, warto, aby go samemu poczuł. Szczerze polecam. Bo to prawdziwie polski las nizinny…

Walory estetyczne rezerwatu wzbogaca dodatkowo bezcenna warstwa krzewiasta, która wiosną i późną jesienią dodaje całości kolorytu i wizualnego powabu. Wśród nich warto wymienić jarzęba pospolitego, kruszynę z leszczynami, grupy jałowców, zaś w miejscach wilgotniejszych wierzby.Sam obszar rezerwatu zaskakuje wielością kilku typów siedlisk. Uważny miłośnik przyrody zauważy płaty świetlistej dąbrowy-tutaj przepięknej w jednym z fragmentów uroczyska oraz grądem subkontynentalnym, typowym i niskim. Jest to o tyle niesamowite, że drzewostan niekiedy porasta gleby ubogie, typowe dla borów iglastych przechodząc stopniowo w bardziej wilgodniejsze, gdzie grąd czuje się najlepiej. W domieszce gatunkowej drzew rośnie także wiąz, jesion i kilkanaście starych lip drobnolistnych, również dziuplastych. A zatem spełniających dogodne schronienie dla licznych gatunków ptaków i ssaków. Dodatkową atrakcją przyrodniczą rezerwatu jest w jego granicach Wilcze Bagno z licznymi jeziorkami i zagłębieniami wód. Obecnie mocno powysychane z uwagi na panującą suszę. […]

Źródło:
https://gratywolomin.wordpress.com/2019/06/20/rezerwat-debina-w-ostrowku/
http://krainawedrujacychwysp.blogspot.com/2015/09/w-rezerwacie-przyrody-debina.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_D%C4%99bina_(wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie)

Poprzedni artykułRezerwat „Łęgi Czarnej Strugi”
Następny artykułHistoria jeziora Zegrzyńskiego