Zielonka pamięta – 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, dokładnie o godzinie 17:00 oddaliśmy hołd poległym w obronie Warszawy. Mieszkańcy Zielonki tłumnie zgromadzili się na skwerze Armii Krajowej, by wspólnie uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim.

Gdy wybiła godzina “W” w całym kraju zawyły syreny. Jak co roku, o oprawę tej podniosłej chwili w naszym mieście zadbali kibice Legii z Zielonki.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, głos zabrał Burmistrz Miasta Zielonka Kamil Michał Iwandowski. Podkreślił on wagę wydarzeń z 1944 roku, heroizm i bohaterską walkę o wolność, którą, tym bardziej dziś, wszyscy powinniśmy docenić. Krótką modlitwę w intencji poległych Powstańców poprowadził ksiądz Kazimierz Seta, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Głos zabrała również Przewodnicząca Rady Miasta Zielonka, Gabriela Wiśniewska.

 

Podczas składania wieńca od całej społeczności Miasta Zielonka, do delegacji oprócz przedstawicieli władz samorządowych, kierowników jednostek i księży, Burmistrz zaprosił również najmłodszych mieszkańców.

Po oficjalnej części spotkania, zgromadzeni mogli uczestniczyć w koncercie piosenek powstańczych. Każdy, kto chciał dołączyć do śpiewania zakazanych piosenek dostał specjalny śpiewnik i biało czerwoną chorągiewkę. Zespół Triodeon porwał uczestników we wzruszającą podróż po powstańczej Warszawie. Nie zabrakło “Marszu Mokotowa”, jak również przewrotnie skocznego “Teraz jest wojna”.

Na zakończenie tego dnia, odbył się również spacer po Zielonce śladami Armii Krajowej. Przewodniczył mu pan Paweł Gajzler, który zaprezentował uczestnikom radiostację z epoki.

Źródło:
https://www.zielonka.pl/aktualnosc-5430-zielonka_pamieta_78_rocznica_wybuchu.html

Poprzedni artykułObchody 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Następny artykułZapraszamy na transmisję on-line obchodów Bitwy Warszawskiej 1920 r.