16. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku

1 ROYAL STRING QUARTET

19 czerwca rozpocznie się w Kobyłce 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku – Koncerty Mistrzów. W tym roku potrwa trzy dni, zatem warto wpisać w kalendarz i zarezerwować wieczory na piękną muzykę. Różnorodność programów muzycznych, znakomici artyści i piękno oświetlonej koncertowo kobyłkowskiej bazyliki Świętej Trójcy są już znane w Polsce i na świecie. Koncerty 19-20-21.06 o g.19.00, wstęp wolny. /Kobyłka ul.Kościelna2/

 POMYSŁ

Perła Baroku

Pomysł tego festiwalu zrodził się w 2007 pod wpływem zachwytu dla urody barokowej bazyliki w Kobyłce, znanej dobrze historykom sztuki, lecz mało znanej wówczas poza środowiskiem znawców. Festiwal przyjął nazwę od nazwy bazyliki „PERŁA BAROKU” i od początku prezentuje muzykę od średniowiecza po jazz, a nawet flamenco, od powstania tradycją pozostaje również bezpłatny wstęp. Koncertują tu muzyczni mistrzowie – festiwal gościł Leszka Możdżera, europejską gwiazdę sopranistkę Olgę Pasiecznik, arcymistrza barokowej wiolonczeli Christophe Coina, hiszpańskiego mistrza gitary flamenco Carlosa Pinanę, ale też światowego mistrza gitary klasycznej – Marcina Dyllę i Kevina Kennera – zwycięzcę konkursu Chopinowskiego Koncertowały tu zespoły legendarne jak londyński The Parley of Instruments, Musica Antiqua di Roma, Accademia Strumentale z Verony, zdobywcy nagród (w tym Midem czy Grammy) i wyjątkowe osobowości artystyczne.  Dziś już festiwal i bazylika Świętej Trójcy – znane są w Polsce i na świecie. Koncerty odwiedziło dotąd ponad 50 tys. osób! Artyści, programy i muzyczne kolory zmieniają się co roku.  Także w tej edycji twórczyni i  dyrektor  festiwalu Anna Szarek obiecuje słuchaczom odkrycia muzyczne. Zapraszamy!

INAUGURACJA, 19.06 poniedziałek, g19.00

1 ROYAL STRING QUARTET

Festiwal otworzy ROYAL STRING QUARTET – to dziś marka rozpoznawalna na całym świecie. Gdy w trakcie studiów przyjeżdżali do Londynu na kursy mistrzowskie u Amadeus Quartet, tęsknie spoglądali na mekkę kameralistów – Wigmore Hall – dziś mają na koncie aż piętnaście występów w tej sali. Melomani całego świata poznali brzmienie kwartetu dzięki współpracy z BBC: w latach 2004–2006 zespół objęty był elitarnym programem New Generation Artist, czego efektem były liczne występy i nagrania wydawane na płytach, i dołączane do „BBC Music Magazine”. W budowaniu marki zespołu ważną rolę odegrał także specjalny koncert dla królowej Elżbiety II. Koncertowali w wielu prestiżowych salach koncertowych świata i na najlepszych festiwalach od BBS Proms (zapraszani pięciokrotnie!), po Perth International Arts Festival w Australii. Zagrają Mozarta Divertimento D-dur, które w mistrzowskim wykonaniu jest absolutnie perłą klasyki, wybrane ulubione części z kwartetów smyczkowych Mozarta, oraz Antonina Dworaka kwartet Amerykański. Zarówno Mozart jak i Dworak słyną z niesłychanej obfitości pięknych melodii, nie zabraknie więc muzycznych przyjemności.

Więcej: https://perlabaroku.pl/festiwal-2023/royal-string-quartet/

OBSERWUJ WYDARZENIE: https://www.facebook.com/events/640316944162323

KONCERT 2, 20.06 wtorek, g.19.00

MURAS BRZEZINA saksofon akordeon

Koncert MURAS & BRZEZINA DUO (saksofon sopranowy, altowy, akordeon) przeniesie nas w odmienny zupełnie świat brzmień. Powita nas muzyka Pedro Iturralde – hiszpańskiego saksofonisty i kompozytora jazzowego, muzyka klubowego i bandleadera. W programie także m.in. Vivaldi 4 Pory Roku, Piazzolla – 4 Pory Roku, impresjonista Maurice Ravel i jedna z najpiękniejszych melodii świata „Przebudzenie” Faure. W najlepszym saksofonowym wydaniu, bo Jakub Muras jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich saksofonistów. Jako solista i kameralista występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. we Francji, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Litwie, Estonii i w Polsce. Jest laureatem ponad 30 głównych nagród w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach, a brzmieniem saksofonu sopranowego dorównuje Brandfordowi Marsalisowi – przyjdźcie sprawdzić!  Na scenie towarzyszyć mu będzie akordeonista, o którego klasie niech zaświadczą choćby laury 30 konkursów, czy koncerty w Carnegie Hall. Będzie to fantastyczny wieczór z kalejdoskopem melodii na saksofony i akordeon.

Więcej: https://perlabaroku.pl/festiwal-2023/muras-brzezina-duo/

OBSERWUJ WYDARZENIE: https://www.facebook.com/events/640316944162323

 

KONCERT 3. 21.06 środa, g.19.00

foto koncert 3

OVERTONE TRIO – barokowy zespół specjalizujący się w muzyce baroku francuskiego. Radość, świeżość i energia młodych polskich artystów a obywateli świata, którzy na co dzień współpracują z wybitnymi polskimi i zagranicznymi zespołami barokowymi takimi jak: Arte dei Suonatori, Wrocław Baroque Ensemble, {OH!} Orkiestra Historyczna, czy Collegium 1704. Grająca znakomicie na fletach prostych i traverso Michaela Koudelkova (Czechy) zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, w tym mi.in I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Tel Aviv Recorder Competition, I nagrodę i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pro Bohemia Ostrava, została również finalistką Kaleidoscope Vocal Instrumental Competition w Santa Monica w USA (gdzie była jedną z 6 finalistów wybranych spośród 2000 uczestników z 88 krajów świata). Jeśli Państwo jeszcze nie znają muzyki francuskiej – koniecznie przybądźcie. Koncert pod tytułem „Składniki francuskiego smaku” zakończy tegoroczną edycję Perły Baroku. /skład zespołu: Michaela Koudelkova flety proste i traverso, Klaudia Matlak skrzypce barokowe, Maurycy Raczyński klawesyn/.

Więcej: https://perlabaroku.pl/festiwal-2023/ensemble-overtone/
OBSERWUJ WYDARZENIE:  https://www.facebook.com/events/640316944162323

 

Festiwal Perła Baroku 2023 odbywać się będzie w 103 rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Honorowym patronatem objęli wydarzenie Starosta Wołomiński Adam Lubiak i Burmistrz Miasta Kobyłka Edyta Zbieć

Dofinansowano ze środków Miasta Kobyłka, Powiatu wołomińskiego, województwa Mazowieckiego. Sponsor Festiwalu: Nuctech S.A.

Dyrektor i twórczyni festiwalu: Anna Szarek/ fundacja Perła Baroku

 

Kobyłka, Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2

www.PerlaBaroku.pl

Poprzedni artykułDo 8 tys. zł na projekty proekologiczne; jest nowy program grantowy dla KGW
Następny artykułHenryk Sienkiewicz. Pisarz, publicysta, społecznik