Chrzęsne

Pałac w Chrzęsnem został wzniesiony w 1635 roku, późnorenesansowy, zachowany niemalże w oryginalnym kształcie, unikatowy tego typu obiekt na Mazowszu i najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego. Posiada bardzo dobrze zachowane XVII – wieczne detale wnętrz, sklepienia z dekoracją sztukatorską oraz modrzewiowe stropy. Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy wpisany jest do rejestru zabytków, należy do Powiatu Wołomińskiego i w latach 2009-2014 przeszedł gruntowną restaurację. Pałac, spichlerz, budynek administracyjny i ok. 3,5 ha park krajobrazowy są pozostałością dawnej siedziby ziemiańskiej należącej do Wincentyny Karskiej. Obecnie zespół stanowi centrum edukacyjno-kulturalne. W Pałacu w Chrzęsnem odbywają się wydarzenia artystyczne, pojedyncze i cykliczne, wpisujące się w klimat miejsca oraz w jego wielowiekową tradycję. Organizowane są tu plenery malarskie, wystawy, koncerty muzyki dawnej i współczesnej, salony artystyczne na których bywali m.in. K. Dębski, J. Gruza, S. Tym, T. Lipowska. Z historią Pałacu w Chrzęsnem związany jest m.in. Cyprian Kamil Norwid, wybitny impresjonista Wł. Podkowiński, autor słynnego „Szału uniesień”, rysownik Sz. Kobyliński i inni. Ciekawostką Pałacu jest hologram, który w nowoczesnej multimedialnej formie prezentuje historię obiektu oraz „ożywia” dawnych jego bywalców. Zachęcamy do odwiedzenia Pałacu, do obejrzenia hologramu i udziału w realizowanych tu wydarzeniach artystycznych. W wakacje organizujemy dla dzieci „Malowane lato”, dla dorosłych plenerowe koncerty, spotkania poetyckie i teatralne, oraz zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem.

Dojazd

Mapa dojazd z centrum Warszawy: https://drive.google.com/open?id=1RnQMX1r1AvIHcClRBSMwXAwjEik&usp=sharing

Samochodem: jadąc z Warszawy drogą nr 634 przejeżdżamy przez Wołomin kierując się na Tuł i Miąse. W Miąsem odbijamy na Kury a następnie na Sulejów gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku miejscowości Chrzęsne, Drugą dogodną drogą jest dojazd krajową 8 od strony Tłuszcza (zjazd z DK8 na Wolę Rasztowską DW636) jedziemy aż do zjazdu na Postoliska. W Postoliskach przejeżdżamy przez tory do Chrzęsnem.

Autobusem: Z Warszawy kursuje linia T. Autobusy startują spod metra Wilanowska, przejeżdżają też przez centrum i dworzec Wileński, należy wysiąść na przystanku w Tłuszczu skąd niewielką odległość do pałacu można pokonać pieszo (ok. 4km) lub taksówką dostępną w centrum miasta.

Pociągiem: Pociągiem z Dworca Wileńskiego najlepiej dojechać do stacji Chrzęsne. Od stacji PKP Pałac oddalony jest o ok. 10 min spacerem.

Poprzedni artykułKuligów
Następny artykułKobyłka