Kuligów

Wieś położona w urokliwym zakolu dolnego Bugu po raz pierwszy wzmiankowana była już w XIV w. Dziś jest sporą miejscowością letniskową znaną przede wszystkim z pięknych krajobrazów nadrzecznych, oraz możliwości obcowania z piękną naturą poprzez obserwacje dzikiego ptactwa wodnego, spływy kajakowe w kierunku jeziora Zegrzyńskiego oraz wycieczki rowerowe przez otaczające wieś lasy. Położenie nad malowniczym rozlewiskiem Bugu powoduje że warto się tu zatrzymać. Najbardziej cenne przyrodniczo tereny zostały wyróżnione jako obszary specjalnej ochrony ptaków i siedlisk Natura 2000. Dolina Dolnego Bugu jest ostoją ptactwa na skalę światową. Występuje tu około 200 gatunków ptaków, z czego 150 gniazduje. Pod smukłymi sosnami, w bagiennych uroczyskach i lasach wciąż jeszcze można spotkać stada saren, lisy, dziki i majestatyczne łosie.

W Kuligowie znajdziemy również skansen, w którym oprócz nagromadzenia eksponatów dotyczących niegdysiejszych nadbużańskich wsi i ziemiańskich dworków, odbywają się plenery malarskie, rzeźbiarskie, warsztaty rękodzielnicze, imprezy kulinarne. Pejzaż kulturowy pogranicza mazowiecko-podlaskiego w całym tego słowa znaczeniu. Można więc zobaczyć krytą strzechą wiejską chatę, stodołę i spichlerz; jest obora, drobnoszlachecki dworek drewniany, bogato wyposażona wozownia i przydrożna kuźnia. Są stare narzędzia, sprzęty i rzeźby wykonane przez artystę-samouka Marka Gołaszewskiego. Od centrum Warszawy Kuligów dzieli tylko 38 km.

Godziny otwarcia: w sezonie letnim, czyli od 1 maja do 30 września w godzinach 11.00 – 18.00, od 1 października do 30 kwietnia zwiedzanie po uprzednim telefonicznym umówieniu z Panem Wojciechem Urmanowskim (tel. 29 758-01-82, 604-455-524) – właścicielem obiektu.

Dojazd

Dojazd: mapa dojazdu z centrum Warszawy: https://drive.google.com/open?id=1TRu8wAHI5Nu4eo8hI7RldjPce_Q&usp=sharing

Samochodem: jadąc z Warszawy drogą krajową nr 8 możemy zjechać zjazdem na Dąbrówkę, a potem kierować się na Kuligów lub wcześniej zjechać z obwodnicy Radzymina na to jedno z najstarszych miast w regionie a potem kierować się na Mokre i Kuligów.

Autobusem: Z Warszawy kursuje linia do Kuligowa Autobusy startują z Dworca Wileńskiego i kierują się drogą krajową nr 8 przez Radzymin i Guzowatkę do Kuligowa. Rozkłady jazdy innych linii do Kuligowa można znaleźć tu.

Poprzedni artykułUrle
Następny artykułChrzęsne