Urle

Miejscowość była niegdyś bardzo popularna jako letnisko wśród warszawiaków, przyjeżdżali tu min prezydent Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły. Znajduje się nad samym Liwcem – urokliwą gęsto meandrującą naturalną rzeką. To Liwiec właśnie oprócz sosnowych lasów jest największą atrakcją okolicy, nad tą rzeką wśród lasów można spędzić cały dzień ciesząc się kontaktem z naturą, bardzo czystą i spokojnie płynącą wodą oraz świeżym napełnionym jodem powietrzem.

Do dyspozycji turystów pozostaje wiele prywatnych kwater, ośrodków wypoczynkowych oraz rozbudowana sieć szlaków rowerowych i pieszych. W 1927 r. powstało z inicjatywy oficerów polskich, którzy kwaterowali tu w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., jedno z najstarszych stowarzyszeń w Polsce – Stowarzyszenie Miłośników Urli. Wśród jego założycieli był późniejszy dyr. Muzeum Narodowego w Warszawie – prof. Stanisław Lorentz. W okresie wakacji koniecznie trzeba zarezerwować niedzielne popołudnia na wizyty w Urlach by posłuchać recitali lub obejrzeć widowisko artystyczne. Festiwal „Pogodne wieczory”, ten to stały punkt wydarzeń kulturalnych regionu, organizowany jest przez Lasy Państwowe oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach.

Dojazd

Mapa dojazdu z centrum Warszawy: https://drive.google.com/open?id=1RKJFuCL3Omd2gId2u6BtI06wt7E&usp=sharing

Samochodem: jadąc z Warszawy drogą krajową S8, skręcamy na obwodnicy Wyszkowa na trasę nr 62. Po ok. 4 km. skręcamy w prawo na Urle.

Pociągiem: Pociągiem z Dworca Wileńskiego najlepiej dojechać do stacji Urle już stamtąd można rozpocząć wycieczkę rowerową pętlą kolejową. Pieszo ze stacji do Punktu Informacji Turystycznej w centrum miejscowości pozostaje ok. 15 minutowy spacer.

Poprzedni artykułLGD Zalew Zegrzyński zachęca do poparcia wniosku Polskiej Sieci LGD
Następny artykułKuligów