Majówka w Chrzęsnem 2016 – wyjątkowy koncert z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

W dniach 21-22 maja 2016 odbyła się organizowana przez Powiat Wołomiński “Majówka w Chrzęsnem. Spotkanie z historią”. Najważniejszym wydarzeniem weekendu był koncert Zjednoczonych Chórów i Orkiestr Powiatu Wołomińskiego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Kulminacyjnym momentem pierwszego dnia majówki był koncert Zjednoczonych Chórów i Orkiestr Powiatu Wołomińskiego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski – “Piękna nasza Polska cała”. Ponad 200 artystów z powiatu wołomińskiego wystąpiło jednocześnie na scenie. W koncercie wzięły udział:

Chóry:
– Cantanti z Kobyłki,
– Cantores Misericordiae z Ząbek,
– „Cantus Cordis” z Wołomina,
– im. Józefa Gromali z Zielonki,
– Lux Mea z Tłuszcza,
– „Sentito” z Wołomina,
– Towarzystwo Śpiewacze ECHO z Wołomina,

Orkiestry:
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Tłuszczu,
– Orkiestra Dęta z Wołomina,
– Radzymińska Orkiestra Dęta,

Soliści
– Magdalena Tunkiewicz
– Iza Zah
– Ewelina Siedlacka – Kosińska
– Maciej Gronek
– Mieczysław Pernach
– Wojciech Bardowski

Narrator: Wojciech Gąsowski
Dyrygent: Paweł Seweryn Rozbicki
Dyrektor Muzyczny: Sylwia Krzywda

Podczas dwugodzinnego koncertu zaprezentowane zostały najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne oraz historyczne, od średniowiecza po czasy współczesne. Chóry na koniec swojego występu, w oprawie sztucznych ogni zaśpiewały tytułowy utwór: Piękna nasza Polska cała. Koncert zorganizowany został z inicjatywy Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury.

Wcześniej widzowie mogli obejrzeć widowisko taneczno-muzyczne “Niepokoje średniowiecza” w wykonaniu zespołu Beliguardo. Cały dzień obfitował w historyczne atrakcje. Można było odwiedzić stoiska rekonstruktorów, obejrzeć pokaz musztry wojskowej i kawaleryjskiej, wziąć udział w warsztatach tanecznych. Cały czas prowadzone były również dziecięce animacje i konkursy z nagrodami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również możliwość zwiedzenia z przewodnikiem wnętrz Pałacu w Chrzęsnem.

Drugiego dnia Pałac w Chrzęsnem odwiedzili znakomici goście: Profesor Jerzy Bralczyk oraz redaktor Michał Ogórek. Panowie w debacie zatytułowanej “Od Jana Długosza do Pana Tadeusza” opowiedzieli o dziejach języka polskiego. Podczas drugiego dnia majówki wystąpiły również dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu. Chwilę po ich występie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny zorganizowany z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Prace będą wystawione w holu głównym Pałacu w Chrzęsnem. Na zakończenie imprezy zagrała Warszawska Kapela z Targówka, przypominając przeboje z lat 20-tych i 30-tych XX wieku oraz warszawskie szlagiery.

Organizatorem wydarzenia byli Starosta Wołomiński – Kazimierz Rakowski, Przewodniczący Rady Powiatu – Janusz Werczyński oraz Komisja Dziedzictwa Narodowego i Kultury.

Sponsorem wydarzenia była również firma: Verodom Bambot i Wspólnicy

Źródło:
http://www.powiat-wolominski.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=2191

Poprzedni artykuł2016 Znakowanie rowerów w Powiecie Wołomińskim
Następny artykułObchody 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej